wesele w plenerze

Od kilku lat w Polsce zauważalny jest nowy wyraźny trend – wesela plenerowe. Ta moda, zaczerpnięta z hollywoodzkich filmów zaczęła zyskiwać wielu zwolenników. Początki były dość siermiężne. Na rynku dostępne były tylko typowe, wielkie, prostokątne hale. Rozstawiony namiot nie dawał poczucia większego obcowania z naturą, swobody. Natomiast przerażał metalowymi częściami konstrukcji, których nie dało się zakryć. Na szczęście obecnie coraz więcej firm oferuje namioty w wysokim standardzie i ciekawym kształcie, z tzw. galami czyli tkaninowymi dekoracjami ścian i sufitu. Na rynku są też dostępne namioty całkowicie transparentne.

Co roku liczba wesel organizowanych w namiotach wzrasta. W prawdzie nasz klimat często jest kapryśny i wiele osób rezygnuje z tej formy, obawiając się brzydkiej pogody, niemniej polskie firmy dają sobie radę z chłodem oraz szarą i deszczową pogodą. Namioty, wykorzystywane do organizacji wesel są ciężkie i stabilne. Mogą być zamknięte z każdej strony, choć w założeniu powinny być prześwietlone i zachęcać gości do spędzania czasu na łonie natury. Namioty oczywiście nie muszą stać na trawie, przeważnie postawione są na drewnianej podłodze na legarach, która minimalizuje wszystkie nierówności terenu. Ani wiatr, ani deszcz nie stanowią problemu. Chyba tylko wichura albo urwanie chmury może pokrzyżować plany.

Namiot daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Jego jednolity kolor i prosta forma pozwala wyczarować niesamowite klimaty przy wykorzystaniu świateł, kwiatów, tkanin, mebli. Możliwości aranżacji jest bez liku i wszystko zależy od wyobraźni Państwa Młodych oraz dekoratora. Raz może być nowoczesny i minimalistyczny, za chwilę rustykalny, imitujący łąkę, innym razem bardzo romantyczny dzięki stylizowanym meblom i delikatnym tkaninom.

Niestety koszty przyjęcia w plenerze pod namiotem są wyższe od przeciętnego, tradycyjnego wesela. Jest to wynik przede wszystkim dodatkowych kosztów wynajęcia namiotu, podłogi oraz gali. Ponadto trzeba zorganizować całe zaplecze gastronomiczne, zamówić catering, który zapewni również stoły i krzesła z pokrowcami. W przypadku, gdy wesele organizowane jest na dzikiej polanie konieczne są generatory prądu, przenośne toalety. Natomiast w chłodniejszych miesiącach dochodzi dodatkowy koszt ogrzewania.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z namiotów, które na stałe stoją przy restauracjach, dworkach czy pałacach. Od razu odpada kwestia dodatkowego prądu, wystarczy pociągnąć silę z budynku, restauracja serwuje dania z kuchni, nie trzeba organizować dla cateringu dodatkowego aneksu. Można wtedy też liczyć na stoły i zastawę gratis – odpadają koszty wynajmu. Jednak często pojawia się problem z czystością takich namiotów, które nie są demontowane i myte przez cały sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *