dzieci na weselu

Praktycznie przy okazji każdego wesela pojawia się jedno pytanie. Co zrobić z dziećmi na weselu? Wiele Par Młodych sugeruje gościom, że mają zostawić dzieci w domu z dziadkami, czy opiekunkami. Jednak rzadko się zdarza, aby wszyscy goście mogli pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Wielokrotnie też nie wypada zobowiązywać gości, aby na siłę „pozbywali” się na tę noc swoich pociech.
Z drugiej strony, jeśli już decydujemy się, że dzieci również będą się bawiły na naszym weselu, jak zorganizować im czas, aby się nie nudziły i nie były obciążeniem dla rodziców? W przypadku, kiedy przewidujemy, że dzieci będzie mało i w różnym wieku, ciężko zorganizować dla nich specjalne zabawy. Inaczej się dzieje, kiedy dzieci jest kilkoro, albo więcej, do tego w wąskim przedziale wieku. Z wielokrotnego doświadczenia mogę polecić kilka sprawdzonych sposobów.

Opiekunka
Dobrze jest, jeśli w lokalu, w którym organizujemy wesele znajduje się odrębne pomieszczenie. Wtedy dekorujemy je balonikami, ustawiamy stoliki i krzesełka lub rozkładamy koce i poduszki na ziemi. Dla dzieciaków możemy zakupić komplety kredek, flamastrów, kartki papieru i inne artykuły plastyczne. Aby odciążyć rodziców, warto zatrudnić opiekunkę (np. studentkę pedagogiki, bądź opiekunkę z przedszkola), która zaopiekuje się dziećmi, będzie uważała, aby nie zrobiły sobie krzywdy i zbytnio nie rozrabiały. Wieczorem taka osoba może im również poczytać bajki. Ta opcja jest bardzo wygodna dla rodziców i jednocześnie ekonomiczna dla Państwa Młodych, bowiem koszty opiekunki i materiałów plastycznych nie są bardzo wysokie.

Animatorzy
W tym przypadku zatrudniając na weselu animatorów, możemy liczyć, że profesjonalnie zaopiekują się oni naszymi pociechami. Przywiozą ze sobą różnorodne atrybuty (np. balony, chusty, tunele, zabawki), będą przebrani (na życzenie mogą założyć przebranie clowna, wróżki itp.). Często animatorzy oferują dodatkowe atrakcje jak malowanie buziek dzieci, robienie zwierzątek z balonów, oglądanie filmów i pouczających kreskówek, nauka tańca itp. Możemy również liczyć na specjalną muzykę. Animatorzy przed weselem przeanalizują potrzeby dzieciaków pod względem wieku oraz płci i ułożą program animacyjny. Opieka animatorów jest na pewno bardziej kosztowna od typowej opiekunki, jednak zapewnia, że nasze dzieci świetnie spędzą czas i będą wspominać wesele jako rewelacyjne kids party.

Plac zabaw
Jeśli planujemy wesele w lokalu z ogrodem, warto wykorzystać tę przestrzeń. W wielu miejscach są zaaranżowane place zabaw dla dzieci (piaskownica, huśtawki). Niestety nie zawsze mamy takie wygody. Wtedy warto pomyśleć o tzw. dmuchańcach. Są to specjalne urządzenia pneumatyczne, bezpieczne dla dzieci, w postaci zjeżdżalni, basenów z piłkami, trampolin, zamków itp. Mają rewelacyjne kształty i kolory, które na pewno przypadną do gustu dzieciom w każdym wieku (a czasem nawet dorosłym gościom…). Oczywiście przy takich zabawach nie możemy pozostawić dzieci samym sobie, więc warto zamówić sprzęt wraz z obsługą, czyli profesjonalnymi animatorami, którzy będą czuwać nad dziećmi i proponować konkretne zabawy. W tym przypadku można również połączyć zabawę w plenerze z zabawami wewnątrz sali wg opcji, którą opisałam powyżej. Oczywiście ta opcja nie należy do najtańszych i może stanowić konkretną pozycję w budżecie ślubnym, jednak jeśli zależy nam, aby również dzieci na długo zapamiętały wesele, to warto w to zainwestować.

Jeśli zdecydujemy się na jedną z trzech powyższych opcji i zapewnimy dzieciakom opiekę oraz oddzielną przestrzeń, warto również pomyśleć o specjalnym menu dla pociech. Maluchy raczej niechętnie będą jadły wyszukane dania i przystawki z weselnego stołu. Dlatego proponujemy kolorowe kanapeczki, ciasteczka, a jako danie główne delikatne kotleciki lub domowej roboty hamburgery. Na deser pyszne kolorowe lody z owocami. Dzieci przy dobrej zabawie nie będą nawet pamiętały o głodzie, więc nie przesadzajmy z ilością ciepłych posiłków.

dzieci1

5 komentarzy
  1. Ostatnio jak byłam na weselu to lokal był przygotowany moim zdaniem idealnie na zapewnienie dzieciom atrakcji. Na sali tanecznej dzieci mogły się bawić zabawkami przygotowanymi przez lokal. Były też baloniki, bańki mydlane. Byliśmy naprawdę pod dużym wrażeniem.

  2. Zuzanno, poruszyłaś bardzo ważną kwestię, dla niektórych nawet kluczową, jeśli chodzi o wybranie się na wesele, ponieważ dużo rodzin nie ma możliwości zostawienia dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *