o ślubach naukowo – po co taki temat?

Rozpoczynamy cykl wpisów „o ślubach naukowo”. W jego ramach będziemy publikować fragmenty pracy naukowej pt. “Ślub w wielkim mieście. Przemiany zwyczajów i tradycji we współczesnych ślubach i weselach” autorstwa Zuzy Kuczbajskiej.

Tytułem wstępu:

Tematyka cyklu może z pozoru wydawać się zbyt wymyślna, jednak uważam, że poprzez pogłębioną analizę współczesnych nowożeńców żyjących w największych miastach w Polsce, osiągnęłam podwójny cel. Naukowy – opracowując temat, który nie został jeszcze podjęty przez innych badaczy, jak również biznesowy. Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie przyczyni się do bardziej świadomego podejścia konsultantów ślubnych do swego zawodu. W konsekwencji może pomóc w skutecznym rozwoju branży, choćby przez celny dobór narzędzi marketingowych, które odpowiadają na, często nieuświadomione, potrzeby klientów firm organizujących śluby i wesela.

Niniejsze opracowanie skierowane jest również do wszystkich osób, które zajmują się tematem ślubów naukowo np. studentów, oraz dziennikarzy, zainteresowanych teoretycznym podbudowaniem wiedzy na temat współczesnych wielkomiejskich wesel.

źródło: www.sxc.hu

Dlaczego „Ślub w wielkim mieście”? Tematyka pracy wynika z mojej pasji popartej doświadczeniem zawodowym. Prowadzę od 2006 roku Ślubną Pracownię – firmę profesjonalnie organizującą śluby i wesela na rynku warszawskim, jak również rozszerzam ją w ramach sieci franczyzowej na inne miasta wojewódzkie. Dzięki temu mogłam podjąć się analizy zjawisk występujących w branży weselnej. Niniejsze opracowanie powstało w wyniku kilkuletniej obserwacji współczesnych nowożeńców. W trakcie pracy przeważnie byłam, jako konsultantka ślubna, w centrum wydarzeń każdego organizowanego przeze mnie ślubu. Miałam możliwość poznania i bliższego przypatrzenia się wielu parom, które powierzyły mi przygotowanie tej ważnej w ich życiu uroczystości.

Celem niniejszego opracowania jest przeanalizowanie zmian, jakie nastąpiły w branży ślubno-weselnej w ostatnich kilku latach, przede wszystkim w konsekwencji pojawienia się w Polsce zawodu konsultanta ślubnego. Będę chciała odpowiedzieć na pytania:

  • Czy i jak realizuje się wielowiekowa tradycja?
  • Czy współczesne śluby wciąż niosą za sobą elementy rytuału przejścia?
  • Jakimi kryteriami kierują się nowożeńcy podczas planowania tego ważnego dnia?

W kolejnych rozdziałach kolejno zastanowię się nad społeczną kondycją nowożeńców – jako klientów konsultantów ślubnych.:

  • Z jakich środowisk się wywodzą, jakie są ich charakterystyczne cechy, jako grupy społecznej?
  • Dlaczego powierzają organizację uroczystości profesjonalistom. Czego od nich oczekują? Co dzięki nim zyskują?

Dokonam też analizy współczesnego wesela w perspektywie widowiska, spektaklu, zastanawiając się, czy nie zaczyna ono przypominać symulacji.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *