podsumowanie – współczesne miejskie wesele jako wyjątkowe widowisko i pokaz konsumpcji wrażeń

Czym charakteryzuje się „ślub w wielkim mieście”? Jakie zmiany nastąpiły w ostatnich latach w branży weselnej w wyniku pojawienia się konsultantów ślubnych? A może na odwrót – czy konsultanci ślubni to właśnie odpowiedź na owe zmiany? Podsumujmy wnioski, które płyną z wcześniejszych fragmentów opracowania.

Obecne wesele jest echem współczesnych zmian społecznych i przeistoczenia się społeczeństwa w społeczeństwo konsumpcji. Klienci zwracają baczną uwagę na mody i trendy, zwłaszcza płynące z zagranicy, wciąż chcą być na czasie. Marginalizują tradycję, jako oznakę zacofania i braku postępu, ograniczając jej występowanie do elementów bezwzględnie koniecznych. Wszystkie te cechy przejawiają podczas organizacji swojego ślubu i wesela. Dlatego tak chętnie korzystają z usług konsultantów ślubnych, których z roku na rok jest na rynku coraz więcej.

Konsultanci mają profesjonalnie przygotowaną ofertę, która odpowiada na zapotrzebowanie klientów. Zapewniają im poczucie bezpieczeństwa, zdejmują z barków najcięższe zadania, które mogłyby wystawić na próbę między innymi ich związek. Znają mody, potrafią skutecznie przeistoczyć typowe wesele w niezwykły spektakl, mając odpowiednie kontakty i wiedzę w tej dziedzinie.

Znamieniem współczesnych czasów jest fakt, że ślub stał się tylko przyczynkiem do wesela. To wesele jest w tym dniu najważniejsze i wokół niego kumuluje się energia oraz zaangażowanie narzeczonych. Zatarła się sfera symboli, sacrum. Nastąpiło zdecydowane odejście od tradycji, zerwanie z religijnością ślubu, zapatrzenie na obce kultury. Ciężko we współczesnym ślubie i weselu doszukać się rite de pasage. Przejawia się ono w pojedynczych elementach, zwłaszcza w trakcie przygotowań, ale w momencie zatrudnienia konsultanta ślubnego praktycznie całkowicie się zatarło. Idea ślubów humanistycznych też niczego w tej kwestii nie zmienia, bowiem śluby humanistyczne nie spełniają wszystkich kryteriów rytuału przejścia.

Jednak we współczesnych nowożeńcach – klientach konsultantów ślubnych wciąż pozostało pragnienie uczynienia dnia ślubu doniosłym i magicznym. Skutkuje to przeistoczeniem ślubu i wesela w spektakl, a czasem wręcz symulację. Wesele staje się wyreżyserowaną feerią, reżyserem jest konsultant ślubny, goście widzami – konsumentami wrażeń. Wszystkie sceny są zaaranżowane, czasem wręcz jak w filmie, zachowanie nowożeńców wystudiowane niemalże niczym u aktorów. Sceneria, w której odbywa się uroczystość, dekoracje, dodatki, wpisują się w „nowy romantyzm”. Wesela umagicznia się poprzez widowiskowe atrakcje nadające wydarzeniu wyjątkowości i unikatowości.

Wszystkie te zmiany pojawiły się w Polsce w ostatnich latach, są odbiciem rozwoju naszego społeczeństwa i – bardziej – doganiania standardów krajów Europy Zachodniej. Zapewne ten proces będzie wciąż postępował.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *