tradycyjne sacrum a współczesne umagicznienie ślubu i wesela

Kiedyś wesele opatrzone tradycją i przesądami, przesiąknięte było magią oraz wyjątkowością. Teraz, jak pisałam wcześniej,  rytuał ślubu dla narzeczonych jest mało istotny, wesele zostało ogołocone z prawie wszystkich tradycyjnych elementów. Czy sacrum, które od lat tworzyło wartość ślubu zanikło?

Młodzi ignorując pewne obrzędy, religijne rytuały i tradycyjne zachowania, nie są w stanie przejść z czasu dnia powszedniego w rytm czasu świętego, który charakteryzował Eliade¹. Jednak sacrum w dniu ślubu wciąż jest potrzebne, nowożeńcy przecież zawsze chcą uczynić dzień wesela wyjątkowym, przeżyć go duchowo, wzruszyć się. Jest to przede wszystkim ich prywatne święto, (co zresztą odróżnia współczesne śluby od niegdysiejszych, gdy stworzenie nowej rodziny było głównie wydarzeniem społecznym, również ważnym dla samych nowożeńców, jednak niemniej znaczącym dla społeczności lokalnej). Dlatego sacrum pojawia się w innej postaci. Pozostała po nim niedostępność jako jego wyznacznik. Ale niedostępność ta dotyczy wesela, jako osobistego raju, w który konsultant ma przenieść swoich klientów. Jest to spełnienie z pozoru niemożliwego, a przynajmniej niemożliwego dla przyszłych nowożeńców, działających bez pomocy konsultanta ślubnego.

Jak pisał Deborg w pierwszych słowach swojej książki Społeczeństwo Spektaklu:

„Wszystko, co dawniej przeżywano bezpośrednio, oddaliło się, przybierając postać przedstawienia”².

Dlatego wedding planner musząc umagicznić ślub i wesele od nowa, tworzy spektakl, feerię, która zrobi wrażenie zarówno na gościach jak i na nowożeńcach.

„W dawnych epokach wyróżnionym zmysłem ludzkim był dotyk. Spektakl zaś – którego zadanie polega na ukazywaniu, za pomocą rozmaitych specjalistycznych zapośredniczeń, świata nie dającego się już uchwycić bezpośrednio – przyznaje rzecz jasna pierwszeństwo zmysłowi wzroku”² – dodaje Deborg.

Organizując współczesne wesele stosuje się wiele zabiegów „magicznych”, aby nadać temu wydarzeniu niezwykłego wymiaru, jednak głównie konsultanci ślubni skupiają się na widowiskowości i atrakcjach wizualnych.

Kiedyś atrakcje tworzono wewnątrz grupy. Goście zebrani na weselu wspólnie bawili się, śpiewali przyśpiewki i weselne piosenki, brali udział w konkursach i zabawach, które miały na celu integrację społeczną. Bardzo często goście się przebierali, odgrywane były scenki rodzajowe. Zabawy, wspólne śpiewy i śmieszne konkursy urozmaicały przebieg wesela. Były jego osią.

Obecnie przeważnie odchodzi się zarówno od tych tradycyjnych zabaw, jak również konkursów, które królowały w ostatnim dwudziestoleciu (i w bezkompromisowy sposób zostały skomentowane w komedii pt. „Wesele” reżyserii Wojciecha Smarzowskiego), a zaprasza się artystów z zewnątrz. Atrakcje są stricte wizualne, urozmaicają wieczór, mają zabawiać gości, budować nastrój, jednak nie integrują gości we wspólnej zabawie. Często są kulminacyjnymi, drobiazgowo wyreżyserowanymi elementami spektaklu jakim jest wesele. Oto lista przykładowych atrakcji, które proponuje się podczas zabawy weselnej:

1. Widowiska

 • pokazy tańca klasycznego, latynoamerykańskiego, ludowego (pojedyncze pary, a czasem całe zespoły taneczne),
 • krótkie koncerty zespołów muzycznych, również gwiazd polskiej sceny,
 • fajerwerki, pokazy laserowe, latające lampiony tzw. ufo balloons,
 • pokazy teatru ognia,
 • występy mimów, szczudlarzy,
 • występy kabaretów,
 • występy zespołów folklorystycznych, etnicznych,
 • karykaturzysta rysujący karykatury gości weselnych.

2. Atrakcje kulinarne:

 • fontanny czekoladowe,
 • fontanny alkoholowe,
 • rzeźbione owoce i warzywa,
 • bary lodowe,
 • drink bary,
 • pokaz sushi,
 • pokazy parzenia kawy itp.

Przypisy:

1. M. Eliade, Czas święty i mity, w: tegoż, Sacrum, mit, historia. Wybór esejów, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1970.

2. G. Deborg, Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2006, s. 33.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *