jaką ilość alkoholu zamówić na wesele?

Autor: Zuza Kuczbajska – Ślubna Pracownia Warszawa

Porada udzielona na stronach portalu PobieramySię.

Standardowo przyjmuje się, że na tradycyjne polskie wesele zamawia się 0,5 l wódki na osobę i 0,7 l wina na parę (w proporcji 2/3 czerwonego, 1/3 białego). Na pierwszy toast rozlewa się 6-8 kieliszków szampana z jednej butelki 0,75 l.

Ale ostatnimi czasy te proporcje powoli się zmieniają. Spada spożycie wódki, więc można ograniczyć jej ilość do 0,7 l na parę. Natomiast coraz częściej na weselu pojawiają się kolorowe alkohole i drinki. Jednak ich ilość i zróżnicowanie bardzo zależą od gości i konwencji wesela. Czasem wystarczy whiskey, czasem, przy przyjęciach plenerowych bar wzbogacany jest o piwo (choć wg mnie jest to napitek bardzo niebezpieczny, szczególnie łączony z wódką). Często zamawia się również barmana, który przygotowuje podstawowe, najpopularniejsze drinki np. mojito, margeritę, sex on the beach itp.

Kupując alkohol na wesele, warto udać się do hurtowni i umówić się na zwrot nieotwartych butelek. Wtedy można zamówić alkohol z zapasem, a nie próbować się wstrzelić w idealne proporcje. Bowiem zawsze istnieje ryzyko, że goście mogą nas zaskoczyć swoimi wyborami i spożyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *