śmietanowe torty znowu w modzie

Do Polski kilka lat temu przyszła moda na angielskie, bogato zdobione torty. Pokryte marcepanem bądź plastyczną masą cukrową, z misternymi dekoracjami, często jarzące się kolorami. Jak grzyby po deszczu powstają cukiernie, które specjalizują się w takich strojnych tortach. Kolejnym trendem są tzw. cup cakes, będziemy o nich pisać wkrótce.

Ale okazuje się, że za granicą (choć może nie potwierdza tego tort na ślubie Kate i Williama), coraz częściej odchodzi się od tego typu marcepanowych dekoracji tortów. Przeglądając zagraniczne blogi nie sposób nie zauważyć, że teraz w modzie są lekkie, często śmietanowe wykończenia, które de facto przez wiele lat wiodły prym na polskich weselach. Jednak ważna jest forma podania takiego tortu, inna niż naszych piętrowych, ustawionych na metalowych stelażach.

Moje pierwsze skojarzenie, że warstwy kremu, swą lekkością mają nawiązywać do struktur sukni, które są teraz szalenie modne. Lekkie, zwiewne, z delikatnych, warstwowo ułożonych materiałów, np. te od Very Wang.

PS Swoją drogą cieszy mnie to, że my w Ślubnej Pracowni mieliśmy kilka tego typu tortów, choć niektóre były na tradycyjnych, metalowych stelażach. Czyżbyśmy wyprzedzili trendy? Czy raczej zaserwowaliśmy klasykę? 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *