toasty i przemówienia na weselu

Podczas każdego wesela, poszczególne osoby, bliskie Parze Młodej, powinny wznieść toast. Wielu Nowożeńców ma wątpliwości, jak pierwszy toast powinien wyglądać. Oto kilka naszych rad:

  • toast powinien być wygłaszany między posiłkami, aby nie odciągać gości od konsumpcji, a najlepiej podczas I posiłku, po przystawce i zupie,
  • najbardziej taktownie jest wznieść toast winem, ale oczywiście w polskiej tradycji wykształcił się obyczaj wznoszenia toastów weselną wódką,
  • rozpoczynając toast nie powinno się tego sygnalizować stuknięciem sztućcami o kieliszek,
  • wg polskiej tradycji, pierwszy toast wznosi ojciec Panny Młodej, następnie Pan Młody bądź jego ojciec. W dalszej części wesela kolejne kielichy wznoszą świadkowie oraz seniorzy obu rodzin.

Niemniej coraz częściej odchodzi się od polskiej tradycji i czerpie z zachodnich zwyczajów, wg których, to świadek jako pierwszy wygłasza krótkie przemówienie.

Na pewno wielu ojców bądź świadków ma wątpliwości co powiedzieć, zżera ich stres. Wg nas taki toast powinien być w miarę krótki, zabawny ale taktowny. Na pewno należy unikać różnych kompromitujących bądź nad wraz zabawnych historii z życia Młodej Pary. Toast najlepiej wygłosić z pamięci, ale wspomaganie się spisanym tekstem nie będzie bynajmniej faux pas.

Jeśli macie pustkę w głowie i nie wiecie co powiedzieć, możecie przestudiować np. podręcznik savoir-vivre, bądź książkę o tradycjach ślubnych i weselnych. Tam często znajdują się wzory krótkich, uniwersalnych toastów. Możecie też takie zadanie powierzyć konsultantom ślubnym. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie i dziesiątki wesel za sobą. Po krótkiej rozmowie będziemy mogli zaproponować jakiś spersonalizowany tekst przemówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *