menu weselne cz. I

Autor: Zuza Kuczbajska – Ślubna Pracownia Warszawa

Porady udzielone na stronach portalu SięGotuje.pl

Jakie obecnie trendy kulinarne obowiązują na weselach?

Ślubna Pracownia: Wesela trzeba podzielić na dwie kategorie – tradycyjne i nowoczesne. W zależności od tego, o jakim weselu mówimy, należy wspomnieć o kuchni polskiej, bardzo tradycyjnej lub o kuchni europejskiej, w której pojawiają się wpływy np. kuchni włoskiej lub francuskiej. Do pierwszej kategorii na pewno zaliczymy wesela na wsiach i w mniejszych miasteczkach, do drugiej – wesela w dużych miastach. Mówiąc o kuchni europejskiej, mam na myśli głównie kuchnię włoską, bo tę, a mówię to na podstawie mojego doświadczenia, Polacy lubią najbardziej.

Kolejnym trendem, który można zauważyć obecnie na weselach jest odchodzenie od serwowania kilku ciepłych posiłków w trakcie wesela. Państwo młodzi stawiają na styl bankietowy. Oczywiście na początku nadal obowiązuje ciepły obiad złożony z przystawki, zupy i drugiego dania, dodatkowo często pojawia się ciepły posiłek serwowany po północy. Pozostałe dania na weselu  podawane są bufetach, w których goście mogą znaleźć zarówno ciepłe i zimne potrawy.

Jak powinno wyglądać dobre menu weselne?

Ślubna Pracownia: Przede wszystkim nie można dopuścić do tego, żeby zabrakło jedzenia. Nie wyobrażam sobie w ogóle takiej sytuacji. Z drugiej strony, państwo młodzi chcą czasem oferować swoim gościom ilości dań nie do zjedzenia.. We wszystkim, a szczególnie w potrawach weselnych, trzeba umieć zachować umiar. Ważne jest również to, żeby przewidzieć, jakie są gusty kulinarne gości. Nie można kierować się wyłącznie swoimi preferencjami. Na weselu spotykamy dużą mieszankę ludzi – są osoby starsze, młodsze, są dzieci, ludzie z miast, wsi i małych miasteczek. Wszyscy mają często odmienny gust i trzeba stworzyć menu na tyle uniwersalne, aby było dobre dla każdego.

A co, jeśli mamy do czynienia z weselem międzynarodowym? Jak połączyć tradycje kulinarne różnych krajów?

Ślubna Pracownia: Kompromis, o którym mówiłam, widać szczególnie przy weselach międzynarodowych, podczas których trzeba połączyć obie tradycje. Trzeba uwzględnić fakt, że każda ze stron będzie miała inne oczekiwania wynikające właśnie ze zwyczajów obowiązujących w konkretnym kraju. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że bardzo zależy nam na pokazaniu kuchni polskiej. Para młoda chce akcentować polskość, podkreślać to, że wesele odbywa się w Polsce. Poza tym serwowanie kuchni oryginalnej, np. typowo wietnamskiej czy włoskiej, jest bardzo ryzykowne. Tradycyjny bigos nigdy nie będzie smakował Polakowi, jeśli przygotuje go kucharz zagraniczny. Żadne danie nie będzie miało takiego smaku, jak w kraju swojego pochodzenia. W sytuacjach, kiedy potrzebujemy na weselu dań kuchni narodowej, prosimy restaurację, żeby wpuściła catering zagraniczny, wyspecjalizowany w danej kuchni. Zdarza się też tak, że młodzi decydują się na ukłon w stronę zagranicznych gości i sprowadzają jedynie kawałek kuchni danego kraju. Organizowałam kiedyś wesele polsko – kubańskie i w tym konkretnym przypadku postawiliśmy na alkohol i przystawki. W przypadku wesela polsko – niemieckiego, sprowadziliśmy niemieckie piwo.

(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *