menu weselne cz. III (ostatnia)

Autor: Zuza Kuczbajska – Ślubna Pracownia Warszawa

Porady udzielone na stronach portalu SięGotuje.pl

Ważnym elementem każdego wesela jest alkohol. Jakie alkohole obecnie pojawiają się na weselach i czy wesele bez alkoholu w ogóle może się udać?

Ślubna Pracownia: Wódka i wino to podstawa. Można ją rozszerzyć o bar, który występuje na weselach w trzech odmianach. Możemy zdecydować się jedynie na postawienie kilku innych alkoholi i samoobsługę gości. Możemy też mieć bar z kelnerem, który potrafi zrobić standardowe drinki. Ostatnią możliwością jest wynajęcie wykwalifikowanego barmana, który będzie przygotowywał drinki klasyczne, ale też wymyślone przez siebie koktajle. Jeśli chodzi o wesela bezalkoholowe, to jak najbardziej mają one sens, ale wydaje mi się, że udadzą się tylko wtedy, kiedy będziemy mieć dobrego wodzireja, który porwie gości do zabawy i sprawi, że wytrzymają do samego rana.

Tort to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza potrawa weselna. O jakich tortach marzą współczesne pary młode?

Ślubna Pracownia: Przede wszystkim o tortach angielskich. Tort angielski różni się od tradycyjnego tym, że poszczególne warstwy są połączone, nie leżą na oddzielnych półkach, a cały tort jest wykończony np. marcepanem. Parę lat temu mogłam policzyć na palcach jednej ręki cukiernie, które przygotowywały takie torty. Teraz wielu cukierników rozszerzyło swoją ofertę i prześcigają się w pomysłach na dekoracje takich tortów. Hitem, który przychodzi do nas zza granicy, są cup cakes. Na  piętrowym stelażu   układamy mikro torciki lub babeczki, a na samej górze umieszczamy większy tort, który o północy jest tradycyjnie krojony przez parę młodą. Z Francji przyszły do nas tzw. makaroniki. Są to malutkie migdałowe, bezowe ciasteczka, które układa się w  wysoką więżę i każdy z gości dostaje taki bezik na talerzyku. Jeśli nie ma ochoty jeść go podczas wesela, może go zabrać do domu w pudełeczku.

Na weselach w Polsce możemy spotkać głównie jasne torty, dekorowane kwiatami, szarfami, figurkami, które są robione na zamówienie i nawiązują do pary młodej. Czasem są to zwierzątka, mężczyzna i kobieta w podobnych strojach albo przypominający parę młodą. Organizowałam kiedyś wesele parze, w której pan młody był zapalonym kolarzem górskim. Młodzi zamówili figurkę na tort, która przedstawiała pannę młodą ciągnącą pana młodego za tył marynarki i wyciągającą go spod roweru. Rower przypominał prawdziwy rower pana młodego.

Jakie atrakcje kulinarne mogą młodzi wymyślić dla gości?

Rzeźbienie w owocach, fontanny czekoladowe, pokaz barmański, sushi i oczywiście live cooking. Każda z tych form atrakcji jest także sposobem na przygotowanie jedzenia.

Czy warto przygotowywać menu specjalnie dla dzieci?

Ślubna Pracownia: Zależy ile dzieci uczestniczy w weselu. Jeśli mamy ich kilkoro, warto nie tylko przygotować dla nich specjalne menu, ale też zapewnić opiekę. A w menu powinny znaleźć się dania lekkostrawne, bezpieczne dla żołądka. Ważne, żeby było to jedzenie zdrowe i kolorowe oraz oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Obok jedzenia, jednym z ważnych tematów kulinarnych, jest także wystrój stołu. Jak sprawić, aby nasz stół weselny był piękny?

Ślubna Pracownia: Kwestie dekoracji zajmują pierwszorzędne miejsce. Nie zawsze wiąże się to z dodatkowymi pieniędzmi. To kwestia pomysłu. Na nowoczesnych weselach ze stołów znikają przystawki. Stół ma być piękny, udekorowany, ma być estetyczny. Stawiamy stoły okrągłe, zamiast stołów w kształcie podkowy czy litery E. Znikają sztuczne kwiaty, balony, serpentyny. Zdobimy salę żywymi kolorowymi kwiatami, kładziemy kolorowe obrusy. Na modnych weselach pojawiaj się nieszablonowe dekoracje. Np. dekorujemy światłem salę. Na stołach stoją winietki, karty menu, numerki stołów. Króluje porcelanowa zastawa, serwety, piękne szkło, żywekwiaty. Wszystko powinno do siebie pasować i być zgodne z koncepcją wesela. Rzadko kiedy pojawiają się wysokie bukiety. W naczynkach rzucamy luźno kwiaty, kładziemy w różnych miejscach np. książki. Króluje personalizacja, wszystko ma być w jakiś sposób z sobą powiązane i być charakterystyczne dla młodej pary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *