wybór zaproszeń – to nie jest wcale łatwa sprawa

Materiał przygotowany dla Magazynu Wesele (wiosna 2011r.)

Radzi: Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Olsztyn

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zaproszeń ślubnych?

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Przy tak wielkiej wadze tego wydarzenia, każdy szczegół ma znaczenie. Jedną z podstawowych decyzji, którą będziemy musieli podjąć, będą odpowiednie zaproszenia ślubne. To właśnie one są pierwszą rzeczą, którą zobaczą przyszli goście jeszcze przed naszym ślubem i które dadzą gościom przedsmak niezwykłego wydarzenia, w jakim będą mieli przyjemność i zaszczyt uczestniczyć. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o to, aby nasze zaproszenia ślubne były wyjątkowe. Warto więc wziąć pod uwagę to, aby były nie tylko eleganckie, nie tylko stały się elementem spójnym z całą ceremonią, ale także by po prostu pasowały do nas samych, odzwierciedlały charakter związku Państwa Młodych i ich osobowości. Warto też zwrócić uwagę na to, czy drukarnia w swojej ofercie posiada również odpowiednie dodatki pasujące wzorem do wybranych zaproszeń, m.in.: winietki, karty menu, tablice z usadzaniem gości, zawieszki na alkohol, podziękowania etc., ponieważ wraz ze zbliżającym się nieuchronnie dniem zaślubin możemy stwierdzić, iż będą nam takie właśnie potrzebne. Biorąc pod uwagę wspomniane elementy wówczas dopiero osiągniemy efekt udany i oryginalny.

Jakie wybrać zaproszenia ślubne i kiedy najpóźniej?

Obecnie na rynku istnieją setki wzorów zaproszeń ślubnych. Mimo tak dużej różnorodności, pary zwykle decydują się na tradycyjne wzory, mające niewiele wspólnego z tendencjami panującymi obecnie na rynku. Każda przyszła Para Młoda może zdecydować się na wzór klasyczny i elegancki lub wręcz przeciwnie wzór zabawny i żartobliwy. Zaproszenia mogą być jednostronne lub przypominać składane kartki, mogą być ozdobione kokardką lub jedynie wzorem (np. splecionymi obrączkami, sercami etc). Wiele drukarni oferuje również możliwość zaprojektowania indywidualnego wzoru zaproszenia na specjalne życzenie Młodej Pary. Taki trend jest coraz częściej widziany wśród klientów olsztyńskiej Ślubnej Pracowni. Zdarzają się jednak i tacy, którzy preferują własnoręczne wykonanie zaproszeń, uważając, iż będą one miały bardziej osobisty charakter. Czasem jest to wynikiem chęci oszczędności, taniej jest bowiem przygotować zaproszenie samodzielnie, niż pracę tę zlecić drukarni. Tylko pamiętajmy, że czas to też pieniądz…

Wyboru wzoru zaproszeń należy dokonać na ok. 4 miesiące przed ślubem. Wówczas znana jest mniej więcej liczba zapraszanych gości i jest to wystarczający dystans, aby zamówić próbki w firmach, których oferty są dla nas interesujące. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na samodzielne ich wykonanie, do pracy powinniśmy się zabrać wcześniej, ponieważ zapraszać gości wypada z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Jak dobrze wiemy, osobiste wykonanie wymaga precyzji, a w pośpiechu o dokładność ciężko.

Jakie są najnowsze trendy w zaproszeniach ślubnych?

Od wielu lat w zachodnich krajach Europy, jak i w Stanach Zjednoczonych, najmodniejsze są zaproszenia ręcznie robione. Niepowtarzalny charakter i rozmaitość wzorów spowodowały, że w Polsce zdobywają one również coraz większą rzeszę zwolenników. Najbardziej cenione są wzory proste, gdzie ozdobą jest piękny papier, eleganckie dodatki i estetyczne wykonanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zaproszenia wykonane z papierów perłowych czy tak zwanych ozdobnych – prestiżowych.

Pomimo wysokiej ceny, na wartości zaczęły zyskiwać zaproszenia, które zdobione są ręcznie wykonanymi elementami, takimi jak kwiatki, sznureczki czy kokardki. Wykonanie takich wzorów jest bardzo pracochłonne, jednak efekt końcowy wart jest swojej ceny. Jeśli chodzi natomiast o kolorystykę zaproszeń to obecnie projektanci do ich ozdoby wykorzystują całą gamę kolorów, nadając wzorom różne wielkości i kształty, tak, aby klient z łatwością mógł dobrać zaproszenie do indywidualnego charakteru ślubu.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *