niebanalnie i z klasą – podziękowania i prezenty dla rodziców

Autor: Anna Boroń – Ślubna Pracownia Kraków

Artykuł ekspercki napisany dla portalu PobieramySię.pl.

Wiele par pyta nas czy trzeba robić prezenty dla rodziców. W tym pytaniu kryje się jednak bardziej niepewność o to co kupić, w jakiej formie i kiedy przekazać prezent, niż negacja samej idei wręczania podarunku. Wiele par w obawie przed tzw. obciachem, czyli kółeczkiem z rodzicami w rytm piosenki „Kochanych rodziców mam” woli zrezygnować z prezentów. Jednak podziękowanie rodzicom, to poza skrajnymi przypadkami konfliktu rodzinnego, piękny zwyczaj warty zachodu. Nawet jeśli jesteśmy niezależni finansowo i wesele robimy własnym staraniem, to rodzicom, a nawet dziadkom sprawimy ogromną przyjemność, kiedy przypomnimy o ich wkładzie w nasze wychowanie.

Jeśli jesteśmy wdzięczni rodzicom i pragniemy im podziękować pozostają dwa podstawowe pytania: Co kupić? I kiedy wręczać prezenty?

Co kupić? A może zrobić?

Istnieje lista tzw. bezpiecznych prezentów. Będą to zawsze piękne bukiety kwiatów, kosze delikatesowe. Te pomysły można jeszcze twórczo rozwinąć dodając np. własnoręczne wypisane podziękowania na pięknej papeterii, zamiast kosza podarować eleganckie pudełko z waszymi imionami i datą ślubu, alkohol podarować w drewnianych skrzyneczkach z grawerowaną dedykacją. Do kosza ze słodyczami dołączyć bilety do opery, teatru, spa, czy wycieczki wg upodobań rodziców. Bukiety można zastąpić kwiatami w doniczce (bonsai, storczyki) lub małymi drzewkami do posadzenia w ogrodzie. Do drzewek można dołączyć na wzór tabliczek z ogrodu botanicznego wasze imiona. Zamiast tradycyjnych bombonierek można zamówić czekoladki z inicjałami, pudełka czekoladowe czy słodycze ręcznie robione w określonych kształtach.

Zawsze miłym prezentem dla rodziców będą zdjęcia, wspólne lub wasze z sesji narzeczeńskiej, w pięknej ramie lub powiększone jako obraz na ścianę. Może w formie kalendarza, nadruków na kubeczkach lub koszulkach. Dla bardziej odważnych – karykatury.

Oczywiście Wy znacie swoich rodziców najlepiej, a prezent nawiązujący do ich zainteresowań, wspólnie przeżytych chwil będzie najmilszy. Dlatego dużo par decyduje się na prezenty robione indywidualnie. Coraz modniejsze są również drzewa genealogiczne. Popularne są również albumy ze zdjęciami. Można stare zdjęcia ponaklejać albo zeskanować tworząc z nich zabawną lub nostalgiczną historię. Można to przygotować również w formie elektronicznej i wyświetlać w czasie wesela, albo zrobić stare kino z pokazem slajdów. Tu dochodzimy do tematu podziękowań w lżejszej formie lub na wesoło. Nawet te osoby, które dysponują małym budżetem mogą przygotować dla swoich rodziców coś ekstra np. śpiewając piosenkę do znanej melodii z ułożonymi przez siebie słowami, można wręczyć małe upominki pasujące do charakteru, przyzwyczajeń, hobby rodziców. Ciekawym pomysłem jest danie rodzicom świadectwa z promocją do następnej klasy: klasy teściów. Wręczanie statuetek Oskara lub skrzydeł opiekuńczych.

 

Kiedy wręczać prezenty?

Przyjęło się dziękować rodzicom przy błogosławieństwie w domu. Jest to bardzo podniosła chwila, którą można wykorzystać aby powzruszać się do końca. Jeśli więc chcemy uniknąć płaczu na weselu i boimy się, że nie zapanujemy nad wzruszeniem przy wielu gościach, podziękujmy rodzicom w domu. Z punktu technicznego (przechowanie i dostarczenie prezentu) też jest to łatwiejsze. Wskazaniem do kameralnych podziękowań jest również trudna sytuacja rodzinna: rozwód rodziców czy śmierć.

Dla osób przywiązujących większą wagę do uroczystości kościelnych sposobem na złożenie podziękowań może być modlitwa wiernych ułożona przez młodych, w której dziękują za swoich rodziców, mogą być podziękowania wygłoszone w kościele, symboliczne przekazanie kwiatów np. róży w czasie znaku pokoju lub poproszenie rodziców o czytanie czytań w czasie mszy św. Oczywiście te akcenty trzeba uzgodnić wcześniej z księdzem.

Jeśli zdecydujecie się podziękować jednak na weselu, ale też chcecie uniknąć pompy, można to zrobić przy toastach. Po pierwszym toaście za Państwa Młodych i stłuczeniu kieliszków, wnoszony jest toast za rodziców. Można im podać alkohol w specjalnych ozdobnych kieliszkach, potem życzenia szeptane na ucho i ewentualnie prezent – to taki bardziej swojski, rodzinny sposób wyrażenia wdzięczności.

Jeśli chcecie zrobić to bardzo oficjalnie lub przygotowaliście specjalny pokaz dla rodziców, najlepiej zrobić to po oczepinach. Nie ma tu sztywnych reguł i dobrze jest, jeśli wszystko przebiega w atmosferze miłej i rodzinnej. Trzeba unikać nadmiernej sztuczności i wywoływania rodziców na środek jak na szkolnej akademii. Chyba że… zrobimy to w konwencji szkolnej lub pierwszo-majowej akademii.

Na koniec ważna uwaga: jeśli uroczystość wręczania prezentów będzie prowadził wodzirej lub dj trzeba koniecznie uzgodnić z nim, a wręcz napisać na kartce osoby, którym chcecie wręczać prezenty. W Polsce są różne zwyczaje i często też dziękuje się dziadkom, chrzestnym. Jeśli więc chcecie uniknąć wpadki dokładnie uzgodnijcie to z prowadzącym. Bo obdarowywanie ich kwiatami, które dostaliście od gości, jest niedopuszczalne.

Zachęcamy również żeby na wzór wieczorów panieńskich czy kawalerskich robić wieczory rodzinne. Przy dobrym jedzeniu wraz z dziadkami, rodzicami rodzeństwem wyciągnąć stare albumy ze zdjęciami, powspominać wszystkie dobrze znane rodzinne historie, porobić sobie duuużo zdjęć i tak symbolicznie pożegnać się ze swoją rodziną. Można w tym czasie również podziękować rodzicom albo zdjęć z tego spotkania użyć jako prezentu w dniu wesela.

Podrzucam tu garść pomysłów, ale tak naprawdę wszystko jednak zależy od waszego pomysłu, relacji z rodzicami i teściami. Na pewno nie należy bać się wzruszenia, łez, ciepłych słów. Jeśli przysłowiowa już piosenka „Wspaniałych rodziców mam” odzwierciedla Wasze prawdziwe uczucia to zaśpiewajcie ją Waszym rodzicom bez względu na opinie. O wiele gorsze jest sztywność, sztuczność i brak uczuć lub lekceważenie swoich bliskich. Nie bójcie się niczego, co płynie z prawdziwej miłości.

 

 

 

5 komentarzy
  1. Ja myślałam nad czymś nieco bardziej wyrafinowanym, bardzo pięknym i coś co będą pamiętali do końca życia. Zależało mi także żeby pamiętali o swojej miłości. I wpadłam na pomysł żeby wręczyć im ręcznie malowany portret ze zdjęcia. Płakali się ze szczęścia i to chyba każdy z naszego wesela zapamiętał.

  2. Zachęcamy do podarowania Rodzicom eleganckich zawieszek Messei, na których można umieścić dowolny tekst, własnoręczne podpisy, obrazek, datę, cokolwiek zamarzymy:) Wzruszająca, a przede wszystkich trwała pamiątka na lata. Można zamawiać na http://www.messei.com

  3. Myślę, że to bardzo dobry artykuł. My na naszym weselu przygotowaliśmy dla rodziców albumy ze zdjęciami. Zaczeliśmy od zdjęć z ich ślubu, potem były zestawione zdjęcia z naszych chrztów, spotkań z mikołajem, komunii, w końcu z narzeczeństwa, i zostawiliśmy jeszcze miejsce na wklejenie zdjęć ze ślubu. Taka nasza foto historia:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *