upominki dla gości weselnych

Autor: Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Warmia i Mazury

Artykuł ekspercki napisany dla Magazynu Wesele.

Mały i wyrafinowany

Upominki dla gości weselnych, które od jakiegoś czasu stały się zwyczajem również w Polsce, swoją inspirację głównie czerpią z tradycji z zachodu. Wręczenie gościom weselnym takich prezentów stanowi istny sposób na podziękowanie za przybycie, za to, że goście zechcieli uczestniczyć w wyjątkowej dla Pary Młodej chwili, jaką jest ceremonia zaślubin i przyjęcie weselne.

Obecnie większość par nie zastanawia się nad tym, czy w ogóle takie upominki gościom wręczyć, a jedynie zaprząta ich głowę myśl, co mogliby wybrać oryginalnego.

Wybierając upominki na wesele, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter i kolorystykę wesela. Ważna jest też na pewno cena, ale nią akurat nie możemy się tylko kierować. Bo przecież nie pasujący do misternie przygotowywanej wcześniej dekoracji upominek, niewspomagający charakteru wesela, nie zapadnie w pamięci gości tak, jak ten, który zdecydowanie ten charakter odzwierciedla.

Prezenty w postaci kawałka ciasta, tortu czy butelki weselnego alkoholu to już przeszłość. Teraz dziękujemy gościom w bardziej wysublimowany sposób.

Oryginalność zawsze w cenie

Najbardziej popularne, ale przez to dość powszechne są prezenty w postaci słodkości: czekoladek np. z wizerunkiem Pary Młodej lub ich inicjałami i datą ślubu, migdałów w lukrze zapakowanych w piękne, tekturowe pudełeczko lub woreczek z organzy, albo po prostu drażetek bądź krówek. Migdały są jednak ciekawszą formą prezentu dla gości weselnych, gdyż symbolizują niekończącą się miłość. Jeden ze zwyczajów mówi, że każda osoba powinna otrzymać pięć sztuk migdałów, gdyż są one odzwierciedleniem pięciu życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia i miłości.

Istnieje również wiele innych pomysłów, które można rozważyć przy wyborze upominku dla gości. Są to m.in. małe figurki w postaci aniołków, łabędzi, słoników z uniesioną do góry trąbą, będące trwałą pamiątką z Waszego dnia i ślubu, małe świeczki zapachowe, bańki mydlane w postaci tortu czy łabędzia, breloczki, łyżeczki itp.

Metodą chałupniczą…

Wydaje mi się jednak, że prezenty, w których wykonaniu Para Młoda ma swój udział, będą bardziej wyraziste, bo przecież rzeczy zrobione samodzielnie to upominki prosto z serca :).

I tak ciekawą formą obdarowywania gości upominkiem przygotowywanym przez nas jest np. wręczenie małych buteleczek z alkoholem, oczywiście własnego wyrobu (może to być cytrynówka lub coś podobnego). Na butelkę można wówczas nakleić informację o podziękowaniu za przybycie z naszymi imionami. Można też się pokusić o przygotowanie konfitury własnego wyrobu lub miodu i zapakowanie tych słodkości w mały, przecudny słoiczek. Można też zafundować gościom coś czego zupełnie się nie spodziewają, czyli ciasteczko własnego wypieku z wróżbą. Każde z nich mogłoby mieć napis „Ciasteczko z wróżbą dla Ciebie od …”, a po przełamaniu oczom gościa ukazałaby się wróżba na małym kawałku papieru.

Sposobów na obdarowanie gości jest bez liku. Pamiętajmy jednak, aby w ferworze poszukiwań idealnego prezentu dla naszych gości, pomyśleć również o najmłodszych, o ile będą na naszej liście. Nie powinniśmy na pewno ich pominąć i pomyśleć o ciekawym dla nich podarunku, najlepiej w postaci słodkości, ponieważ z tego najbardziej się ucieszą.

 

Czas na prezent

Tak jak sposobów na obdarowywanie gości jest dużo, tak samo dużo jest odpowiednich momentów na ich przekazanie. Najbardziej powszechne jest ustawienie prezentów na stołach weselnych, tuż przy talerzykach. Innym sposobem jest umieszczenie wielkiego, wiklinowego kosza tuż przy wejściu na salę weselną, aby każdy z gości otrzymał upominek przy powitaniu. Można też obdarować gości żegnając się z nimi i tym samym podziękować za przybycie lub po prostu przesłać podziękowania pocztą po skończonej uroczystości.

Pamiętajmy jednak, że wręczanie prezentów gościom weselnym nie jest obowiązkiem, a jedynie dobrą wolą, miłym gestem, który na pewno ucieszy każdego gościa i bardziej upamiętni Wasz ślub i wesele.

 

 

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *