Śluby symboliczne | humanistyczne – co musimy o nich wiedzieć?

Autor: Magdalena Białek – Ślubna Pracownia Warszawa

 

Śluby symboliczne | humanistyczne 

Ślub symboliczny Fot. Łukasz Kłosiński

Obecnie zauważamy wzrost zainteresowania ślubami symbolicznymi/humanistycznymi. Przybierają one różnego rodzaju kształty
i charakter. Nie są jeszcze tak popularne w Polsce jak w innych krajach. Aczkolwiek
w najbliższych latach ich wzrost będzie znaczący.

Czym są? Jak przebiegają oraz do kogo są skierowane?

Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Wasze wątpliwości i pozwoli przyjrzeć się bliżej takiej formie zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub symboliczny jest formą zawarcia małżeństwa. Swego rodzaju umową
i symbolem. Połączeniem dwojga osób w sposób nieformalny. Jest alternatywą dla ceremonii religijnej czy ślubu cywilnego.

Co ważne ślub symboliczny nie ma w naszym kraju żadnej mocy prawnej. Może być traktowany jako np. uzupełnienie ślubu cywilnego. Jego charakter jest bardzo specyficzny i osobisty. Cała uroczystość jest szyta na miarę wg upodobań Pary Młodej.

Czym jest zatem ceremonia humanistyczna?

Jest to jedna z form ślubu symbolicznego z definicji przeznaczona dla osób wyznających humanistyczny nurt filozoficzny i światopoglądowy.

Śluby humanistyczne skupiają uwagę na człowieku jako najbardziej istotnej materii. Ważne są jego wartości, indywidualizm i wewnętrzna energia. A sama ceremonia jest spersonalizowana i nieszablonowa.

W Polsce pierwsze ślubu humanistyczne pojawiły się w 2007 r. za sprawą Polskiego Towarzystwa Racjonalistów.

Ślub symboliczny Fot. Łukasz Kłosiński

Jak wygląda ceremonia symboliczna/humanistyczna?

Ceremonia symboliczna polega na złożeniu przysięgi przez dwie zakochane osoby w towarzystwie swoim lub rodziny i przyjaciół. Ze względu na jej indywidualny charakter, scenariusz zależny jest od Państwa Młodych. To oni są kreatorami, a podczas takiej ceremonii może wydarzyć się dosłownie wszystko czego sobie zapragną.

Przeważnie ma ona kilka standardowych elementów, jak np. prowadzącego celebranta/mistrza ceremonii. W tej roli może spełnić się osoba doświadczona bądź ktoś z rodziny czy przyjaciół. Kolejnym ważnym i najważniejszym elementem jest przysięga Pary Młodej. Młodzi często przygotowują przemowę wcześniej, nie zdradzając sobie szczegółów. Mogą również dać się ponieść chwili i wyznać uczucia spontanicznie.

Jest to moment szczególny i bardzo wzruszający. Nierzadko kończy się uronieniem łez zarówno Państwa Młodych jak i zebranych gości.

Inne części uroczystości to, np. odpowiednio dobrana muzyka grana i śpiewana na żywo, czytanie wierszy, przemowy zaproszonych gości czy rozmaite rytuały, jak łączenie płomieni świec, sadzenie drzewa czy przesypywanie piasku. Tutaj wszystko zależy od istoty symboliki dla Pary Młodej.

Bardzo ważne jest to, że nie ma ograniczeń co do miejsca przeprowadzenia takiej ceremonii. Dlatego Pary często wybierają plener, czasem poszukują ekstremalnych miejsc, jak szczyt góry, jaskinia czy głębiny oceanu. Uroczystość może odbyć się również w domu czy na sali weselnej.

Ślub symboliczny Ślub symboliczny Fot. Paweł Sarota

Dla kogo?

Ślub symboliczny jest przede wszystkim dla osób niewierzących, którzy oczekują indywidualnej i mniej formalnej przysięgi. Jest on alternatywą dla osób różnych wyznań, aby mogły połączyć dwa światy wierzeń.
Bardzo często na śluby symboliczne/humanistyczne decydują się Pary jednej płci lub np. osoby po rozwodzie. Dzięki takiej ceremonii mogą zawrzeć związek małżeński oraz zespolić swoją miłość bez przeszkód formalnych i prawnych.

Taka uroczystość jest również przeznaczona dla osób, którym sam ślub cywilny wydaje się zbyt oficjalny i bez emocji. Z kolei ślub symboliczny jest intymny
i romantyczny
. Można go oczywiście swobodnie połączyć ze ślubem cywilnym, np. uprzednio podpisując dokumenty w urzędzie. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie ślubu symbolicznego podczas rocznicy, jako swego rodzaju odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Ślub symboliczny Fot. Paweł Sarota

Polska, a inne kraje.

Na ten moment w Polsce śluby symboliczne/humanistyczne nie mają mocy prawnej. Wynika to ze względu na to, iż jesteśmy krajem w głównej mierze katolickim, co za tym idzie zgodnie z wierzeniami i tradycją bierzemy śluby w przeważającym stopniu konkordatowe. Sam ślub kościelny, również nie ma mocy prawnej.

Śluby symboliczne są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Szkocji czy Irlandii. W tych krajach zostały również zalegalizowane śluby humanistyczne. Często przewyższają one ilość ślubów religijnych. Młodzi mają znaczną swobodę wyboru oraz poczucie bezpieczeństwa.

Bez względu na jaką formę ślubu jesteście zdecydowani warto przyjrzeć się możliwościom. Dobrać odpowiednie elementy i stworzyć ceremonię na miarę Waszych potrzeb. Warto, każdej uroczystości dodać indywidualnego i spersonalizowanego charakteru.

Ten wyjątkowy dzień jest przede wszystkim dla Was.

Całusy!

#LetsMakeYourDream #SpelnimyTwojeMarzenia

5 komentarzy
  1. Nie wiedziałem jeszcze do niedawna, że istnieje coś takiego jak ślub symboliczny i jak tak myślę, to chyba sam bym taki chciał (po urzędowym). Fajna jest ta dowolność, jak to będzie wyglądać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *