„I że Cię nie opuszczę…”, czyli o przysięgach małżeńskich

Autor: Natalia Niwińska – Ślubna Pracownia Pomorze

Co jest najbardziej wzruszającą i najpiękniejszą chwilą podczas każdego ślubu? Mała podpowiedź – łzy lecą wtedy strumieniem: płacze Panna Młoda, mamy i babcie… czasami nawet Pan Młody ukradkiem uroni łezkę czy dwie. Tak, chodzi o przysięgi podczas ceremonii zaślubin. Moment, w którym dwie osoby oficjalnie decydują się kroczyć przez życie wspólnie. Po wielu miesiącach (czasami latach) przygotowań, wreszcie nadchodzi ta długo wyczekiwana chwila. Chwila, w której pada oficjalne „tak”.

przysięga małżeńska

Tekst przysięgi, zarówno podczas ślubu cywilnego jak i kościelnego, niestety nie może ulec zmianie lub jakimkolwiek przekształceniom.

W Urzędzie Stanu Cywilnego:

„Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko Panny Młodej/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

W kościele katolickim:

„Ja, …. (imię Pana Młodego/Panny Młodej) biorę Ciebie … (imię Panny Młodej/Pana Młodego) za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

ślub w plenerze przysięga
Co jednak zrobić, gdy przysięga z USC wydaje się nam zbyt oschła i urzędowa, a przysięga z kościoła zbyt oklepana? Wtedy z pomocą przychodzi nam nowa forma ślubu – ślub humanistyczny (symboliczny). Daje ona możliwość dowolnego sformułowania tekstu naszych przysiąg.

O ślubach humanistycznych możecie przeczytać na naszym blogu

http://blog.slubnapracownia.pl/2010/03/slub-humanistyczny-jako-alternatywa/

http://blog.slubnapracownia.pl/2011/02/chcecie-wziac-slub-to-niemozliwe-czy-na-pewno/ .

Ponieważ nie ma na świecie dwóch takich samych osób, to nie ma też dwóch takich samych miłości. Każda miłość jest inna, każda jest wyjątkowa. Dlatego też własny tekst przysięgi jest idealną okazją by opisać istotę i głębię tego nadzwyczajnego, jedynego w swoim rodzaju, uczucia między dwojgiem ludzi.

zakładanie obrączek ślub

Jak zatem zabrać się do pisania własnej przysięgi?

Najprościej – pisać od serca! Istnieją dwie podstawowe możliwości.

Pierwsza: każde z Państwa młodych przygotowuje samodzielnie swoją przysięgę, którą złoży partnerowi.

Druga: siadacie razem przy lampce wina i piszecie je wspólnie.

Pierwsze rozwiązanie ma tą zaletę, że tekst jest zaskoczeniem, pięknym prezentem niespodzianką i opisuje dokładnie to, co dana osoba czuje. Drugie jednak gwarantuje to, że przysięgi będą do siebie idealnie pasowały, będą miały tą samą długość, nie będą rozmijały się stylem (np. jeśli Pan Młody napisze w zabawnym, lekkim stylu, a tekst Panny Młodej będzie bardzo podniosły i elegancki).

Przed przystąpieniem do pisania indywidualnego tekstu przysięgi warto się zastanowić, za co tak naprawdę kochamy naszego partnera, jakie wartości w nim/niej cenimy, jakie małe, codzienne rzeczy sprawiają, że mamy uśmiech na twarzy. Odpowiedzi na te pytania pomogą nam stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne przysięgi małżeńskie

własna przysięga małżeńska

Coraz częściej teksty przysiąg pisanych przez Pary Młode są bardzo zabawne i wywołują salwy śmiechu wśród gości obecnych na ceremonii. Przykładowo: obiecuję kochać Cię bardziej niż Real Madryt; przysięgam kochać Cię nawet wtedy, gdy wydasz całą wypłatę na jedną torebkę; obiecuję codziennie rano robić Ci kawę do łóżka; przysięgam, że w końcu nauczę się sprawdzać poziom oleju w samochodzie; przysięgam, że nigdy nie będę zabierała Ci pilota…

Jeżeli nie należycie do grona osób bardzo kreatywnych i nie chcecie pisać tak ważnego tekstu samodzielnie, w internecie można znaleźć mnóstwo gotowych tekstów pięknych i unikatowych przysiąg małżeńskich. Zawsze możecie też poprosić o pomoc swojego konsultanta ślubnego!

Wszystkie zdjęcia w artykule pochodzą ze ślubów humanistycznych, cywilnych i kościelnych zorganizowanych przez Ślubną Pracownię.

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

  1. Treść przysięgi jaką mogą sobie złożyć małżonkowie podczas ślubu humanistycznego potrafi wykraczać dość obszernie ponad prostą formułkę odklepaną w kościele lub podczas ślubu cywilnego. Czasami jest to istna emocjonalna petarda. Bardzo lubię śluby humanistyczne właśnie za tą dawkę emocji i nieprzewidywalność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *