idealny Pan Młody

Autor: Anna Boroń – Ślubna Pracownia Kraków

Tylko pozornie ubranie Pana Młodego nie przedstawia większych trudności. Gdy zaczynamy przeszukiwać fora internetowe dotyczące ślubnego dress codu zauważamy, że ubranie pana wzbudza ogromne kontrowersje a mężczyźnie o wiele łatwiej popełnić faux pas przy wyborze eleganckiego stroju.

Te kilka elementów męskiej garderoby musi być świetnie dopasowane i dobrej jakości, aby tworzyły jednolity wizerunek. Panom, którzy na co dzień nie interesują się modą odradzamy w tym dniu eksperymentowanie. Lepszy będzie dobrze uszyty garnitur niż smoking lub frak z wypożyczalni . Do tych strojów po prostu wszystkie dodatki muszą być idealnie dopasowane – mucha wiązana (nie fabrycznie), lakierki lub buty na skórzanej podeszwie, atłasowe pasy lub kamizelki, rękawiczki itp. a jest to dość trudne gdy nie mamy okazji się tak ubierać. Zabawa z kolorem, fakturą, tradycją musi być świadomym zamierzeniem aby nie stwarzała podejrzeń o brak gustu. Radzimy też zwrócić się do stylisty, który pomoże Parze Młodej stworzyć jej własny spójny wizerunek.

Ubranie Pana Młodego jest zazwyczaj uzależnione od stroju Panny Młodej co nie znaczy, że mężczyzna ma być pozbawiony własnego stylu i być tylko cieniem swej małżonki. Swoją klasę mężczyzna może pokazać głównie przez doskonały dobór dodatków: paska, spinek, zegarka a niezależność np. przez wpięcie w butonierkę goździka a nie typowego bukieciku podobnego do bukietu Panny Młodej.

Nie zalecamy również kolorystycznego upodobniania barw krawata, kamizeli, poszteki a zwłaszcza koszuli od koloru bukietu Panny Młodej, choć takie są tendencje lansowane w zwłaszcza w pismach dla kobiet. Pan w różowych dodatkach nie wygląda zbyt męsko. Nie należy bać się kontrastów: Pan Młody w ciemnych, męskich barwach stworzy idealny kontrast dla delikatnej pastelowej Panny Młodej.

Przechodząc do konkretów – współczesny Pan Młody ma do wyboru:

  • garnitur dwurzędowy – bardzo elegancki garnitur na szczególne okazje choć kojarzy się raczej z tandetnymi, kolorowymi marynarkami noszonymi w latach 90. Dziś znów powraca w nowej odsłonie. Idealna długość dwurzędówki to wzrost właściciela minus jeden metr. Niestety musi być cały czas zapięta. Świetna jeśli Państwo Młodzi są stylizowani na lata 30.
  • dwuczęściowy lub trzyczęściowy garnitur jednorzędowy – garnitury zapinane na jeden rząd guzików mogą składać się tylko z marynarki i spodni lub spodni, marynarki i kamizelki. Ostatni guzik marynarki pozostawiamy zawsze rozpięty. Kamizelka w tym samym kolorze jest obecnie lepszym wyborem. Odchodzą pomału w niepamięć kolorowe kamizelki żakardowe. Garnitury są najczęściej wybieranym strojem ślubnym głównie dzięki swym walorom praktycznym (możliwość noszenia na inne okazje). Co do typowo czarnego garnituru na ślub trwają spory z tym, że zażartych przeciwników jest więcej. Lepszym wyborem więc będzie kolor marengo lub Oxford gray. Co do jasnych barw lepiej sprawdzają się latem. Raczej nie pojawia się kolor brązowy.
  • smoking choć bardzo elegancki nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na ślub. Przede wszystkim nie nosi się go przed 18 a w Polsce śluby odbywają się głównie popołudniem. Składa się z marynarki z szalowym, atłasowym kołnierzem, spodni z lampasami. Konieczny jest do niego atłasowy pas lub kamizelka oraz mucha. Buty koniecznie na skórzanych spodach. Panna Młoda musi mieć wtedy obowiązkowo długą suknię.
  • frak to oczywiście najbardziej elegancki strój męski również powinien być noszony po godz. 18-19. Dodatkiem jest czarny kapelusz, białe rękawiczki, kamizelka oraz lakierki.
  • żakiet angielski tzw. jaskółkę – jeśli Pan Młody chce być elegancki a ślub odbywa się w dzień proponujemy właśnie żakiet angielski. Co raz bardziej popularny również w Polsce. Odróżniają go od fraka bardziej zaokrąglone poły oraz kolor – najczęściej odcienie popielu. Do jaskółki nosimy sztuczkowe spodnie w szaro-czarne paski, jasno popielatą kamizelkę. Popielaty cylinder oraz rękawiczki z cienkiej skóry z krytymi szwami i oczywiście buty na cienkiej podeszwie. Do żakietu wiąże się raczej plastron niż krawat, koniecznie ze szpilką. I uwaga dla gości: w żakiecie mogą przyjść inni panowie pod warunkiem, że będzie to strój Pana Młodego. Również ojciec i drużbowie mogą ubrać się w żakiety. Podkreślamy jednak słowo mogą.
  • surdut – kolejnym eleganckim strojem dziennym jest surdut – przeznaczony na bardzo uroczyste śluby. Wyglądem przypomina przedłużoną marynarkę, na którą też można go ewentualnie przerobić po weselu.

Do obowiązkowych dodatków należy oczywiście krawat lub jego zamienniki fular (plastron) i mucha. Zapomnijmy o mankietach zapinanych na guziki. Mężczyzna ma tak nie wiele okazji być nosić ozdoby – a dzisiejszy rynek jubilerski daje ogromny wybór wzorów. Pan Młody może do kieszonki wsadzić jedwabną chusteczkę tzw. poszetkę lub przypiąć kwiat do butonierki. Kwiatka nie przypinamy do kołnierza ale wkładamy w specjalne wycięcie tzw. butonierkę. Absolutna podstawa pięknego stroju: sznurowane buty na cienkiej, skórzanej podeszwie. Pamiętać należy również o wysokich skarpetkach w dobrym gatunku.

Kompletując strój dla Pana Młodego możemy rozbić się o wiele raf, ale pamiętajmy zawsze można się odwołać do nieśmiertelnej klasyki.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *