idealny utwór na pierwszy taniec

Autor: Paulina Kostanek – Ślubna Pracownia Radom

Pierwszy taniec to znaczący punkt każdego przyjęcia weselnego. Dla wielu jest momentem przełomowym oznaczającym nowy, wspólny początek. Dlatego też tak wiele par przykłada do niego tak dużą wagę. Jednak aby był to idealny pierwszy taniec, nie wystarczy świetnie opracowany układ. Bardzo ważną rolę pełni muzyka i jej umiejętne dobranie. Niby prosta rzecz – w utworach o miłości przecież możemy przebierać bez liku. Wydawać by się mogło, że możemy wybrać dosłownie pierwszą piosenkę z brzegu. Otóż nie. Pamiętajmy, że nie każda z nich opisuje szczęśliwe uczucie. Polacy wykazują się dość dużym niezrozumieniem zarówno piosenek polskich, jak i obcojęzycznych. Jednak nie jesteśmy osamotnieni. W 2009 roku Wedding TV przeprowadziło sondaż na Wyspach Brytyjskich i najpopularniejsza piosenką była „I Will Always Love You” – Whitney Houston, która bynajmniej nie traktuje o najszczęśliwszej miłości, a o odejściu.

Jeśli zależny nam na naprawdę idealnym pierwszym tańcu, wsłuchamy się w tekst ulubionej piosenki lub znajdźmy jej dobre tłumaczenie.

Nienajlepszym wyborem jest słynny utwór grupy 2+1 „Winda do nieba”. Tytuł mylnie sugeruje niebiańskie rozkosze przyszłej Pary Młodej:

Mój piękny panie ja go nie kocham, taka jest prawda.

(…)

Gości tłum coś fałszywie odśpiewa

Złoty krążek mi wcisną na rękę

 

To nie sa słowa o wymarzonym ślubie, a tym bardziej z wymarzonym partnerem.

Kolejnym weselnym szlagierem jest piosenka Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać.” Już sam tytuł wskazuje, że nie opowiada on o niczym szczęśliwym:

Co zesłał los trzeba będzie stracić

Nic nie może przecież wiecznie trwać

Za miłość też przyjdzie kiedyś nam zapłacić

 

Za to inna piosenka tej samej artystki „Moje jedyne marzenie” jest hołdem dla pięknej miłości, która jest w stanie poświęcić wszystko, choćby dla przetańczenia wspólnie jednej nocy – idealnie pasje do sytuacji wesela.

Popularnym utworem polecanym na forach internetowych jest „Szukaj mnie” Edyty Geppert. Zdecydowanie jest to utwór o nieszczęśliwie zakochanej:

Szukaj mnie

Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę

(…)

W tańczących deszczu kroplach

Zawodu łzach

Innymi ciekawymi nietrafionymi przykładami są chociażby „Małgośka” Maryli Rodowicz czy „Miał być ślub” Moniki Brodki. Nie jest trudno w Internecie znaleźć tekst nawet mało popularnej piosenki – prześledźmy go i postarajmy się zrozumieć.

Jeśli marzy Ci się muzyka z filmu na pierwszy taniec, na pewno odpuść sobie Roxette „It must have been love” z Pretty Woman. Już sam początek piosenki mówi:

It Must Have Been Love. But its over now

(…)

It’s all that I wanted, now I’m living without

Jeśli piosenka jest w języku, którego zupełnie nie znasz, poszukaj dobrego tłumaczenia lub poproś o przetłumaczenie kogo, kto zna ten język. Jeśli nie masz takiej możliwości, znajdź inną piosenkę na pierwszy taniec, a tą ulubiona wpleć w playlistę weselną.

A teraz o kilku znanych i mniej znanych utworach, które idealnie nadają się na Wasz pierwszy taniec:

1. Lady Pank – „Zawsze tam gdzie Ty”

2. Kiljański & Kayah – „Prócz Ciebie nic”

3. Farba – „Chcę tu zostać”

4. Louis Armstrong – „What a wonderful world”

5. Karolina Kozak – „Razem zestarzejmy się”

6. Seweryn Krajewski – „Wielka miłość”

7. Chłopcy z Placu Broni – „Kocham Cię”

8. Aerosmith – „I don’t want to miss a thing”

9. Glenn Medeiros – „Nothing’s gonna change my love for you”

10. Kindla – „Z kimś takim jak Ty”

 

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy muzyka do pierwsza tańca jest odpowiednia i czy pasuje do klimatu przyjęcia, zasięgnijmy porady u konsultanta ślubnego – ten na pewno z perspektywy swojego doświadczenia podpowie nam co się sprawdza i co pasuje do danego rodzaju przyjęcia.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

3 Responses

  1. Ciekawe propozycje 🙂 Ważne by muzyka była energiczna. U nas pamiętam DJ dobrze prowadził całą imprezę. Pozdrawiam i czekam na kolejne posty!

  2. W większości przypadków piosenki wybierane są na podstawie kilku słów, jak np. „… już mi niosą suknię z welonem…”, jest suknie, jest welon więc wychodzi się z założenia, że to szczęśliwa piosenka o szczęśliwym dniu. Warto wsłuchać się w tekst wybranego utworu aby uniknąć „wpadki” 🙂

  3. ta piosenka jest idealna na pierwszy taniec:

    Paebo Bryson & Roberta Flack – Tonight I Celebrate My Love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *