polskie wesele w stylu vintage

Autor: Monika Zmorkowska – Ślubna Pracownia Gorzów Wlkp.

Artykuł ekspercki napisany dla portalu ABC Ślubu.

 

Styl vintage od wielu lat nieustannie króluje na salonach u naszych zachodnich sąsiadów. Jest bardzo często głównym bohaterem na ślubach i weselach. Nic dziwnego, bo łączy w sobie piękno i urok poprzednich epok. Tworzony poprzez eklektyzm, charakteryzuje się łączeniem przeciwieństw np. wprowadzeniem starych stylowych dodatków do nowoczesnego wnętrza. Najprościej mówiąc vintage to zgrabne łączenie starego z nowym. Możliwości podobnie jak epok w przeszłości jest ogrom. Nie dziwi więc fakt, że przeniknął on również w Polsce do świata designu i zagościł w naszych garderobach, wnętrzach oraz na przyjęciach weselnych.

Źródło: www.oczyszczalniamiejsce.pl

 

Jak wygląda vintage w polskim wydaniu?
Spotykany coraz częściej, podbija nasze serca. W subtelny sposób pięknie wpasowuje się w całość stylizacji.
Chętnie sięgamy po przedmioty z „duszą” po mamie czy babci, które nadają osobowości czy to naszemu mieszkaniu, garderobie czy uroczystości ślubnej. Wracamy po koronki, stare broszki, meble z poprzednich epok…

Często też stylizujemy przedmioty, aby przypominały starocie. Młode Pary z dużą starannością dobierają dekoracje i dodatki na swoje przyjęcie lub przygotowują je sami, co nadaje uroczystości niezapomnianego charakteru, indywidualności oraz co ważne nie uszczupla budżetu.

 

Elementy folkloru pojawiające się jako charakterystyczne dodatki, nawiązujące do danej historii ludowej to również vintage. Folklor inspiruje i pojawia się w detalach łączony z nowoczesnością tworząc harmonijną całość.

wyk. Paula Kolonowska, for. B. Klepaczewska

W menu weselnym zauważyć możemy vintage kulinarny!

Na stoły wracają regionalne potrawy. Folklor w kuchni króluje a polskie dania będą triumfować w przyszłym sezonie ślubnym.
Polskie menu nawiązywać może również do czasów PRL-u (zimne patery z przekąskami, śledzik, babeczki zamiast tortu i wódka!). Vintage w pełnej krasie!

Do PRL-u wracamy nie tylko po przekąski. W wyniku mody na vintage zwiększyło się zainteresowanie designem lat 50 i 60. Polskie wyroby z tamtej epoki cieszą się ogromnym powodzeniem i zdobią nasze mieszkanie lub coraz częściej stają się motywem przewodnim na ślubach.

Wybierając vintage łączymy kontrasty: minimalizm z romantycznymi dodatkami, geometryczne bryły z historycznymi elementami. Pokazujemy swój indywidualizm dzięki przedmiotom z korzeniami. To jest naprawdę cool!

Źródło: www.oczyszczalniamiejsce.pl

To nurt, w którym nie ma sztywnych zasad. Pozwala na zabawę stylami. Możemy wybrać z każdej epoki to co podoba nam się najbardziej. Ponadto decydując się na niego, nie musimy posiadać dużych zasobów finansowych. Piękne, proste, romantyczne i …tanie! Cieszy fakt, że tak oryginalne połączenia w stylu vintage spotykamy nie tylko w zagranicznych realizacjach, ale i w Polsce.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

  1. Vintage często jest dobrym sposobem na połączenie pamiątek rodzinnych z obecnie obowiązującymi trendami 🙂 jak najbardziej jestem za 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *