Ślub i wesele – plan B

Aktualizacja wpisu z dnia 31.03.2020 r.

Ślub 2020/2021 roku to nie lada wyzwanie.  Rozumiemy, że wiele Par, które planowały ślub, tak naprawdę są teraz zdezorientowane. Sytuacja zmienia się tak szybko, że trudno jest cokolwiek planować.

To od Was jednak zależy, czy przełożycie ślub na kolejny termin, zmienicie format uroczystości lub będziecie kontynuować przygotowania w tym samym tempie. Możemy Wam w tym pomóc – udzielić tych informacji, które są niezbędne, aby podjąć najlepszą dla Was decyzję.

Źródło: Adam Sobolewski

Pamiętajcie, że pomimo tego, że wesele to przede wszystkim dzień dla Was, przełożenie uroczystości wpłynie na plany wielu osób, w tym: rodziny, gości i Wykonawców zaangażowanych w cały proces przygotowania.

Jeżeli przygotowanie ślubu powierzyliście agencji ślubnej, to Konsultantka jest pierwszą osobą, z którą należy omówić dalszy rozwój wydarzeń. Jeśli sami organizujecie wesele, to pierwszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć – jest odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy tracimy zaliczkę z powodu przesunięcia terminu?
  • Czy potrzebna jest zaliczka, aby zarezerwować usługi i lokację na nowy termin?
  • Jakie terminy są dostępne?
  • Jeśli przeniesiemy nasze wesele na nowy sezon, jakie są możliwości organizacji ceremonii?
  • Czy są jakieś problemy z dostawą wybranego dekoru (kwiaty, materiały, jedzenie, napoje)?
  • Czy będą jakieś restrykcje w związku z pandemią (ograniczenie liczby gości, zachowanie odległości)?
  • Jakie wymagania dotyczące dezynfekcji będą przestrzegane (dezynfekcja pojazdów i sprzętu, stosowanie masek ochronnych i rękawic)?

Źródło: Paweł Sarota

Każda zmiana w planowaniu ślubu może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, w tym utratę zaliczki.

Wielu Wykonawców idzie na rękę Parom Młodym i świadczą swoje usługi bez jakiejkolwiek dodatkowej opłaty. Nieco inaczej sytuacja wygląda z tymi specjalistami, którzy zamówili już materiały eksploatacyjne (częściowo świadczyli usługi, na przykład dekoratorzy, kwiaciarnie, catering). Raczej nie można będzie zwrócić zaliczki, a w najlepszym przypadku prawdopodobne jest tylko ponowne obliczenie kosztów.

To co jeszcze istotne, najlepiej potwierdzić wszystkie zmiany z Wykonawcami na piśmie, gdy już ustalicie nowy termin. Jeśli Wykonawca nie jest dostępny we wskazanych terminach, nie stresujcie się. W przypadku odmowy uczciwy Wykonawca będzie mógł polecić Wam innych sprawdzonych Wykonawców, nie patrząc na to, że poleca tzw. „konkurencję.”:-)

Plan B
Źródło: Tomasz Plaza

Jeśli planowaliście ślub wiosną lub latem, a teraz musicie przełożyć przyjęcie na jesień, najprawdopodobniej będziecie chcieli zmienić koncepcję i kolorystykę, elementy wystroju i kwiaty do bukietu, a także przenieść ceremonię plenerową do wnętrza.

Gdy tylko oficjalnie zdecydujecie się zmienić datę ślubu, nie zwlekajcie i poinformujcie o tym gości. Można to zrobić przez e-mail, ale o wiele bardziej poprawne jest oddzwonienie do wszystkich osobiście.

Po ustaleniu nowej oficjalnej daty ślubu, wyślijcie swoim gościom nowe zaproszenia lub kartki z aktualnymi informacjami (change the date). Na bieżąco informujcie również gości za pomocą Waszej indywidualnie stworzonej strony weselnej, aktualizując najświeższe informacje o lokalizacji, trasie, transporcie.

Pamiętajcie, że Wasz ślub będzie najlepszy, nawet, gdy odbędzie się trochę później niż planowano.

Szukajcie plusów we wszystkim, na przykład będziecie mieli więcej czasu na przygotowanie.

Nie należy pozbawiać się tak silnych, pozytywnych emocji, które stają się najcenniejszymi wspomnieniami i naprawdę pomagają nam w życiu.

Nie rezygnujcie z wesela swoich marzeń!

Ściskamy Was mocno!
Wasze Konsultantki ze Ślubnej Pracowni

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

2 Responses

  1. Świetny artykuł, wszystko bardzo dobrze opisane i wyjaśnione, jeśli teraz ktoś zapyta mnie o rady w związku z przekładaniem wesela to zamiast odpowiadać podeślę ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *