Rozpoczynamy cykl wpisów „o ślubach naukowo”. W jego ramach będziemy publikować fragmenty pracy naukowej pt. “Ślub w wielkim mieście. Przemiany zwyczajów i tradycji we współczesnych ślubach i weselach” autorstwa Zuzy Kuczbajskiej.
Tytułem wstępu:
Tematyka cyklu może z pozoru wydawać się zbyt wymyślna, jednak uważam, że poprzez pogłębioną analizę współczesnych nowożeńców żyjących w największych miastach w Polsce, osiągnęłam podwójny cel. Naukowy – opracowując temat, który nie został jeszcze podjęty przez innych badaczy, jak również biznesowy. Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie przyczyni się do bardziej świadomego podejścia konsultantów ślubnych do swego zawodu. W konsekwencji może pomóc w skutecznym rozwoju branży, choćby przez celny dobór narzędzi marketingowych, które odpowiadają na, często nieuświadomione, potrzeby klientów firm organizujących śluby i wesela.
Niniejsze opracowanie skierowane jest również do wszystkich osób, które zajmują się tematem ślubów naukowo np. studentów, oraz dziennikarzy, zainteresowanych teoretycznym podbudowaniem wiedzy na temat współczesnych wielkomiejskich wesel.
Dlaczego „Ślub w wielkim mieście”? Tematyka pracy wynika z mojej pasji popartej doświadczeniem zawodowym. Prowadzę od 2006 roku Ślubną Pracownię – firmę profesjonalnie organizującą śluby i wesela na rynku warszawskim, jak również rozszerzam ją w ramach sieci franczyzowej na inne miasta wojewódzkie. Dzięki temu mogłam podjąć się analizy zjawisk występujących w branży weselnej. Niniejsze opracowanie powstało w wyniku kilkuletniej obserwacji współczesnych nowożeńców. W trakcie pracy przeważnie byłam, jako konsultantka ślubna, w centrum wydarzeń każdego organizowanego przeze mnie ślubu. Miałam możliwość poznania i bliższego przypatrzenia się wielu parom, które powierzyły mi przygotowanie tej ważnej w ich życiu uroczystości.
Celem niniejszego opracowania jest przeanalizowanie zmian, jakie nastąpiły w branży ślubno-weselnej w ostatnich kilku latach, przede wszystkim w konsekwencji pojawienia się w Polsce zawodu konsultanta ślubnego. Będę chciała odpowiedzieć na pytania:
- Czy i jak realizuje się wielowiekowa tradycja?
- Czy współczesne śluby wciąż niosą za sobą elementy rytuału przejścia?
- Jakimi kryteriami kierują się nowożeńcy podczas planowania tego ważnego dnia?
W kolejnych rozdziałach kolejno zastanowię się nad społeczną kondycją nowożeńców – jako klientów konsultantów ślubnych.:
- Z jakich środowisk się wywodzą, jakie są ich charakterystyczne cechy, jako grupy społecznej?
- Dlaczego powierzają organizację uroczystości profesjonalistom. Czego od nich oczekują? Co dzięki nim zyskują?
Dokonam też analizy współczesnego wesela w perspektywie widowiska, spektaklu, zastanawiając się, czy nie zaczyna ono przypominać symulacji.
One Response
Cudowny post, humor i dystans! Plus ogolnie bardzo fajny blog 🙂 Gratuluje! 🙂