Wesele w stylu folk

Autor: Ania Pietruszka – Ślubna Pracownia Trójmiasto

Materiał przygotowany dla Magazynu Wesele (zima 2011 r.)

Jak wybrać miejsce na folkowe wesele, gdzie szukać, czym się kierować?
Oczywiście nie możemy wesela w stylu folk zorganizować w lokalu kapiącym przepychem, a skupić się musimy na znalezieniu prostej wiejskiej sali, drewnianego dworku szlacheckiego z początku XIX wieku, karczmy, starej remizy czy nawet stodoły. Takie obiekty po zaprzęgnięciu naszej wyobraźni zmienią się w niepowtarzalne klimatyczne miejsca, wypełnione zapachem pola i łąk. Ślub warto zaplanować w starych małych kościółkach, niestety jest ich już coraz mniej.


A dekoracje ślubne inspirowane folklorem – jakie wybrać, gdzie szukać inspiracji?
Dekoracje w takim stylu, choć wydają się być łatwe, muszą spełniać pewne kryteria. A przede wszystkim muszą być spójne. Jeżeli decydujemy się na styl wiejski, nie może być to zbieranina różności z wiejskiego podwórka. Choć wiele z tych przedmiotów może znaleźć zastosowanie. Wykorzystamy do tego celu snopki słomy, ale mogą być również całe bale, zależnie od powierzchni sali. Kwiaty z przydomowych wiejskich ogródków i pól, gdzie prym wiodą słoneczniki, chabry, margaretki, maki. Wykorzystajmy kosze i skrzynie, wiklinę, wóz drabiniasty i gliniane dzbany, lampy naftowe, świece, gałęzie, zboża i rodzime owoce. Powinniśmy natomiast zrezygnować ze szklanych wazonów, wszelkich dekoracji typu kryształki, światełka ledowe, czy innych nowoczesnych akcentów. Jeżeli zdecydujemy się na styl konkretnego regionu (kaszubski, kurpiowski, góralski itp.) musimy pamiętać, aby na sali i w jej otoczeniu pojawiły elementy danej kultury: kolory, twórczość ludowa. Dobrze byłoby wprowadzić muzykę i tańce danego regionu.


Jakieś konkretnie pomysły aranżacji?
– przed salą wóz drabiniasty z balami słomy i bukietami polnych kwiatów,
– w kilku miejscach sali snopy słomy, kosze z polnymi kwiatami i skrzynie pełne jabłek, świątki,
– stół z wiejskimi wędlinami, ale taki z prawdziwego zdarzenia, na drewnianym straganie
– na stołach gliniane dzbany, wazony z bukietami polnych kwiatów, winietki zatknięte w jabłkach, elementy twórczości ludowej,
– jeżeli do wyboru mamy krzesła a nie ławy, starajmy się aby były to krzesła proste, drewniane i zrezygnujmy z modnych pokrowców z kokardami.

Rada na koniec.
Pamiętajcie nie ma nic gorszego jak pomieszanie stylów. Nie powinniśmy łączyć przepychu i elegancji pięciogwiazdkowego hotelu z prostotą wiejskiej sali.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *