artystyczne obrączki – czas zerwać z nudą

Autor: Edyta Wenc i Szymon Wiese – Ślubna Pracownia Bydgoszcz

Współczesny rynek jubilerski oferuje niezliczoną ilość wzorów i modeli obrączek. Trudno jednak znaleźć wśród propozycji egzemplarze naprawdę niepowtarzalne. A coraz częściej młodzi rezygnują z utartych schematów i wybierają odważniejsze wzory obrączek. To dla nich firmy jubilerskie i projektanci wspinają się na wyżyny swoich możliwości i kreatywności artystycznej.

Spotykamy się z modelami z odciskiem ust lub linii papilarnych małżonków, zapisem głosu czy EKG. Jeśli ktoś ma ochotę na ozdobienie obrączek wyznaniem zapisanym alfabetem Morse’a, Braila lub kodem zero-jedynkowym – żaden problem! Odwiedźcie stronę jubilera Andrzeja Bielaka.

Kolejny zaskakujący wzór – wzajemnie się zazębiające, dwie obrączki wycięte z jednej, które po złączeniu tworzą jedność. Na zasadzie przysłowiowych dwóch połówek jabłka. Idealnie oddają sens i symbolikę małżeństwa. Inny typ to obrączki, które są rozcięte lub wciśnięte jedna w drugą, ślady idealnie do siebie pasują. Takie cuda wykonuje m.in. Jacek ByczewskiAndrzej Bielak.

Ciekawym rozwiązaniem są modele wykonane według metody łączenia metali zwanej mokume gane. Sprawia ona, że każda para obrączek jest unikatowa, bo powstające w wyniku łączenia różnych metali wzory są trudne do przewiedzenia. Stuprocentowa wyjątkowość!

Obrączka z podłużnymi dziurami wytopionymi w złocie lub srebrze brzmi szokująco? Spójrzcie jakie to efektowne! Twórcą poniższych dzieł jest Mariusz Deka. Również wykorzystanie i połączenie złota z drewnem np. palisandrem, hebanem, dziką oliwką robi ogromne wrażenie.

Wybierając obrączki, obojętnie czy klasyczne, czy najbardziej wyszukane na rynku, musicie pamiętać o tym, że:

  • zewnętrzny wzór na obrączkach pod wpływem wykonywania codziennych czynności będzie się ścierał,
  • matowe obrączki tracą mat w trakcie noszenia i po pewnym czasie nabierają połysku,
  • powiększenie lub powiększenie obrączki nie niszczy wygrawerowanego napisu,
  • powstałe w wyniku codziennego użytkowania rysy na obrączce można wypolerować,
  • koniecznie należy dobrze dobrać rozmiar obrączki, dlatego warto mierzyć je, kiedy dłonie są rozgrzane.

Prezentowane przez nas obrączki przez swoje specyficzne wzornictwo oraz stosowane techniki wykonania są niepowtarzalne. Posiadają cechy unikatu. Bardzo często są sygnowane przez artystę. Jest to biżuteria dla osób odważnych, ceniących sobie oryginalność.  Doskonała dla indywidualistów. Biżuteria artystyczna jest fuzją tradycyjnych metod i połączeniem różnych materiałów, a to wszystko za sprawą awangardowych pomysłów dyktowanych niczym nieograniczoną wyobraźnią artysty. Precyzja i pasja z jaką wykonane są te małe dzieła sztuki, zachwycają każdego swoją pomysłowością, świeżością.

Jako że planujecie nosić waszą biżuterię przez całe swoje życie, upewnijcie się, że jej styl będzie wam odpowiadał z biegiem lat. Może warto zrezygnować z wizyty w dużej, znanej sieci jubilerskiej, na rzecz zapoznania się z ofertą artystów i projektantów biżuterii. Podstawową cechą biżuterii artystycznej jest przede wszystkim jej nieszablonowość. Ich projekty są odważne i fantazyjne, a ceny? Bywają niższe niż mogłoby nam się wydawać.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

5 Responses

  1. Rzeczywiście takie obrączki to przykują uwagę innych 😀 Fajnie, że teraz właśnie są tworzone takie nowe wzory. Coś unikalnego.

  2. tak właściwie zazdroszczę młodym parom, kiedyś nie było takiego wyboru, a teraz? Bajka 😀

  3. Indywidualne grawery, powstałe w oparciu o doświadczenia w związku, czy wspólne wspomnienia, również są bardzo dobrą formą na sprawienie by obrączki były „tymi jedynymi”. Powyżej przedstawione to tylko pomysły, które, mamy nadzieje zainspirują Was, do uczynienia z Waszych obrączek niezwykłej pamiątki i symbolu.

  4. Ewe, piękny grawer. Ale mi się też bardzo podobają obrączki z odciskiem linii papilarnych. Gdybym wiedziała, że coś takiego istnieje jak wychodziłam za mąż, pewnie bym się na takie właśnie zdecydowała:)

  5. Osobiście takie wyszukane obrączki mi się nie podobają. Uważam, że prostota jest ponadczasowa i klasyczne obrączki są najładniejsze. Zawsze można wygrawerować sobie osobiste, intymne, indywidualne sentencje. Długo szukałam odpowiedniego napisu na obrączce. Po długich, bezowocnych poszukiwaniach zrezygnowałam z napisu. Przypadkowo natrafiłam na przepiękny wiersz miłosny Tuwima „Ty”, który stał się inspiracją do napisu na obrączkach. „Ty trzymasz mnie na ziemi” „Ty wznosisz mnie do nieba” – oto nasz grawer;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *