Cienie i blaski wesela w zabytkowym obiekcie

Materiał przygotowany dla Magazynu Wesele (jesień 2010r.)

Radzi: Marzena Ramotowska

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru pałacu lub dworku?

Wiele Par, które się do nas zgłaszają pragną, aby ich ślub i wesele wyglądało wyjątkowo, bajkowo. Kwintesencją wyobrażenia o ich najważniejszym dniu często jest wybór na przyjęcie weselne dworku, pałacu czy zamku. Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić bardziej dogodną okazję, by wystąpić w baśniowej, pełnej przepychu stylizacji, jak dzień ślubu i wesela, szczególnie gdy miejscem przyjęcia jest dworek, zamek czy pałac. Jednak, gdy podejmiemy decyzję, że chcemy, aby nasze wesele odbyło się w takim dostojnym miejscu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Niewątpliwie ważna jest kwestia toalet: czy jest ich wystarczająca ilość, aby zamiast tańczyć na sali goście nie musieli stać w kolejkach do WC? Czy są na tyle obszerne, aby swobodnie można było się w nich poruszać? Każdy chciałby w pełni zapewnić komfort swoim gościom, więc pamiętajmy, że w starych dworkach czy pałacach raczej nie zobaczymy przejrzystych, nowoczesnych łazienek.

Innymi ważnymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę to wentylacja/klimatyzacja czy zaplecze noclegowe. Z reguły w dworkach i pałacach noclegów jest niewiele i dla wszystkich gości może ich nie starczyć. Przeważnie dworki, pałace i zamki znajdują się poza miastem, dlatego trzeba pomyśleć o tym, aby ulokować pozostałych gości w innym, pobliskim miejscu, albo zapewnić dla pozostałych transport powrotny, który dowiezie ich bezpiecznie do domu.

Na jakie problemy można się natknąć w starych obiektach?

Decydując się na wesele w dworku czy pałacu możemy się natknąć na kilka problemów, o których planując swoje wesele nie należy zapomnieć.

W tego rodzaju lokalizacjach z reguły są stare instalacje elektryczne, czasem więc trzeba sprowadzać dodatkowy agregat prądotwórczy, aby wesele przebiegało bez przykrych niespodzianek typu: „wesele bez muzyki i światła”.

Poza tym większość dworków i pałaców to obiekty kameralne, więc trudno by było zorganizować w nich wesela na ponad 100 osób. Wesela na 150 – 200 osób możliwe są jedynie w zamkach. No chyba że zdecydujemy się na wesele plenerowe pod namiotem na terenie parku pałacowego lub dworku, tak jak jedni z tegorocznych klientów olsztyńskiej Ślubnej Pracowni. Wybierzemy wówczas namiot dostosowany do liczby gości, wnętrze wystylizujemy na iście pałacowe (piękne żyrandole, wykładziny, okrągłe stoliki, krzesła w śnieżnobiałych pokrowcach, dekoracje z żywych kwiatów), a całość dopełni widok pałacu czy urokliwe otoczenie wokół niego.

Jakie są jeszcze zalety przyjęcia weselnego w tak dostojnym miejscu, jakim jest dworek, pałac czy zamek?

Niewątpliwą zaletą takiego miejsca jest możliwość zorganizowania na terenie jednej lokalizacji i ślubu i wesela. Często dworki czy pałace posiadają wokół tak piękne tereny, że grzechem by było tego nie wykorzystać i nie zorganizować tam np. ślubu cywilnego w plenerze. Dla tych, którzy nie chcieliby ryzykować ślubu „pod chmurką” często istnieje również możliwość zorganizowania uroczystości zaślubin w jednej z komnat pałacowych czy zamkowych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *