Cienie i blaski wesela w zabytkowym obiekcie

Materiał przygotowany dla Magazynu Wesele (jesień 2010r.)

Radzi: Marzena Ramotowska

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru pałacu lub dworku?

Wiele Par, które się do nas zgłaszają pragną, aby ich ślub i wesele wyglądało wyjątkowo, bajkowo. Kwintesencją wyobrażenia o ich najważniejszym dniu często jest wybór na przyjęcie weselne dworku, pałacu czy zamku. Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić bardziej dogodną okazję, by wystąpić w baśniowej, pełnej przepychu stylizacji, jak dzień ślubu i wesela, szczególnie gdy miejscem przyjęcia jest dworek, zamek czy pałac. Jednak, gdy podejmiemy decyzję, że chcemy, aby nasze wesele odbyło się w takim dostojnym miejscu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Niewątpliwie ważna jest kwestia toalet: czy jest ich wystarczająca ilość, aby zamiast tańczyć na sali goście nie musieli stać w kolejkach do WC? Czy są na tyle obszerne, aby swobodnie można było się w nich poruszać? Każdy chciałby w pełni zapewnić komfort swoim gościom, więc pamiętajmy, że w starych dworkach czy pałacach raczej nie zobaczymy przejrzystych, nowoczesnych łazienek.

Innymi ważnymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę to wentylacja/klimatyzacja czy zaplecze noclegowe. Z reguły w dworkach i pałacach noclegów jest niewiele i dla wszystkich gości może ich nie starczyć. Przeważnie dworki, pałace i zamki znajdują się poza miastem, dlatego trzeba pomyśleć o tym, aby ulokować pozostałych gości w innym, pobliskim miejscu, albo zapewnić dla pozostałych transport powrotny, który dowiezie ich bezpiecznie do domu.

Na jakie problemy można się natknąć w starych obiektach?

Decydując się na wesele w dworku czy pałacu możemy się natknąć na kilka problemów, o których planując swoje wesele nie należy zapomnieć.

W tego rodzaju lokalizacjach z reguły są stare instalacje elektryczne, czasem więc trzeba sprowadzać dodatkowy agregat prądotwórczy, aby wesele przebiegało bez przykrych niespodzianek typu: „wesele bez muzyki i światła”.

Poza tym większość dworków i pałaców to obiekty kameralne, więc trudno by było zorganizować w nich wesela na ponad 100 osób. Wesela na 150 – 200 osób możliwe są jedynie w zamkach. No chyba że zdecydujemy się na wesele plenerowe pod namiotem na terenie parku pałacowego lub dworku, tak jak jedni z tegorocznych klientów olsztyńskiej Ślubnej Pracowni. Wybierzemy wówczas namiot dostosowany do liczby gości, wnętrze wystylizujemy na iście pałacowe (piękne żyrandole, wykładziny, okrągłe stoliki, krzesła w śnieżnobiałych pokrowcach, dekoracje z żywych kwiatów), a całość dopełni widok pałacu czy urokliwe otoczenie wokół niego.

Jakie są jeszcze zalety przyjęcia weselnego w tak dostojnym miejscu, jakim jest dworek, pałac czy zamek?

Niewątpliwą zaletą takiego miejsca jest możliwość zorganizowania na terenie jednej lokalizacji i ślubu i wesela. Często dworki czy pałace posiadają wokół tak piękne tereny, że grzechem by było tego nie wykorzystać i nie zorganizować tam np. ślubu cywilnego w plenerze. Dla tych, którzy nie chcieliby ryzykować ślubu „pod chmurką” często istnieje również możliwość zorganizowania uroczystości zaślubin w jednej z komnat pałacowych czy zamkowych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *