dodatki ślubne

Autor: konsultantka ślubna – Anna Pietruszka – Ślubna Pracownia Trójmiasto

PANNA MŁODA

Ozdoby do włosów
Panny Młode coraz częściej odchodzą od tradycyjnych welonów i kwiatów we włosach, skłaniając się ku różnorodnym ozdobom. Począwszy od opasek, stroików z lub bez woalek, po przemyślne fascynatory. Zanim zdecydujemy się na jakąś konkretną dekorację warto ustalić najpierw z fryzjerem, czy będzie ona pasowała do wybranej fryzury.

dekoracje do włosów
Dodatki te również coraz częściej przełamują biel tradycyjnej damskiej ślubnej kreacji.

Kolaże63

Buty ślubne
Zmianie kolorystyki dodatków ślubnych towarzyszy również dobór obuwia w określonym kolorze. Oprócz całej gamy kolorystycznej obuwia możemy pokusić się również np. na buty personalizowane, które w wyjątkowy sposób podkreślą naszą osobowość.

personalizowane buty www.figgieshoes

Elementy sukni ślubnej
Poza kolorowymi ozdobami i obuwiem również same suknie bywają ozdobione szarfami czy wstawkami, które pozwalają podkreślić wybraną kolorystykę. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie elementy kolorystyczne szczególnie mocno kontrastowe podkreślą naszą figurę. Tak więc jeżeli np. mamy duży biust nie eksponujmy go jeszcze bardziej kolorem.
szarfy szarfy_oreasposa

Bukiet ślubny
To dodatek, bez którego nie obejdzie się żadna Panna Młoda. Tradycyjny bukiet zrobiony z naturalnych kwiatów choć piękny ma jednak jedną wadę. Jest nietrwały. Panny Młode, którym zależy aby ich bukiet był z nimi przez lata jako bliska im pamiątka decydują się na inne rozwiązania. Zaletą tych oryginalnych bukietów jest niewątpliwie niezależność od sezonowości kwiatów. Są odporne na pogodę i niepogodę.
Można zamówić bukiet z:

  • tkaniny i broszek
  • muszli
  • papieru

bukiet ślubny

Biżuteria
Może być klasyczna ze szlachetnych kruszców, z kryształków, z perełek… Można również pójść w innym kierunku np. biżuteria z sutaszu, która może zostać wykonana niemalże w każdym kolorze.

biżuteria

PAN MŁODY

Męski strój ślubny podkreślamy detalami, które musimy odpowiednio dobrać do rodzaju stroju, typu urody mężczyzny i przyjętej stylizacji.
Musznik, plastron/ascot, mucha, krawat, kamizelka, pas hiszpański, przypinka, butonierka, poszetka, buty, pasek.

krawaty i inne
Musznik
Kształtem przypomina szeroki krawat jednak pod szyją jest zdecydowanie okazalszy. Można go założyć do fraka, garnitury z szerokimi klapami i do surdutu. Można kupić juz gotowe wywiązane muszniki lub wiązać go samodzielnie nadając mu oczekiwany kształt. Najlepiej prezentuje się z odpowiednio dobrana kamizelką.

MUSZNIK-www.pinterest.compin568720259164595360

Plastron/ascot
Są bardzo do siebie podobne. Jest rodzajem szarfy, która po zawiązaniu w finezyjny węzeł i spięciu ozdobną szpilką sięga prawie do paska spodni. Nosi się go np. do krótkiego surduta z kamizelką, do garnituru i do koszuli z łamanym kołnierzykiem.

plastron ascot źródło fajnewesele.pl

Muszka
Muszkę nosi się najczęściej do koszuli z łamanym kołnierzykiem do fraku lub smokingu. Pamiętajmy aby nie była wtedy zbyt krzykliwa. Równie dobrze pasuje do garnituru i zwykłego kołnierzyka i tu możemy pokusić się śmielszą kolorystykę czy wzornictwo np. takie jakiego wymaga przyjęta stylizacja. Pamiętajcie panowie, ze jeżeli macie rozbudowany mięsień piwny zakładajmy muszki tylko do garnituru z kamizelką.

Krawat
Na to jak wygląda krawat zależy od sposobu zawiązania go. Krawat powinien być tak zawiązany kończył się na poziomie paska do spodni. To jaki węzeł zastosujemy zależy przede wszystkim od wybranej koszuli, nigdy nie powinien wystawać poza końce kołnierzyka. Od wzrostu i ogólnej budowy ciała, obowiązuje tu zasada, że im większy mężczyzna tym większy węzeł. Podstawowe węzły to: klasyczny, prosty, półwindsor, windsor, diagonalny i krzyżowy Najczęściej używa się węzła prostego, który najczęściej doskonale się układa, windsorskiego, który jest szeroki i perfekcyjny, półwindsorskiego, który jest węższy oraz najbardziej klasyczny i tradycyjny. Dobór koloru krawata jest ściśle związany z kolorystyka garnituru ale powinna również komponować się z dodatkami partnerki.

Kamizelka
Jeżeli decydujemy się na kamizelkę inną niż z materiału, z którego jest uszyty garnitur musimy pamiętać aby współgrała ona z kreacją Panny Młodej. Jeżeli partnerka ma śnieżnobiałą  suknię to kamizelka nie powinna być w odcieniach złotych a raczej w odcieniach srebrzystości , zaś do sukni o kolorystyce ecrui złotawe pasują jak najbardziej. Oczywiście możemy założyć kamizelkę dobrana kolorystycznie do dodatków Panny Młodej. Przykładowo jeżeli Panna Młoda będzie miała czerwone dodatki, czerwona kamizelka jak najbardziej będzie pasowała.

Pas hiszpański
Główne należy go nosić do smokingu i koniecznie z muszką. Pas smokingowy staramy się dopasować kolorystycznie do dodatków partnerki, oczywiście wówczas muszka musi być w tym samym kolorze co pas. Pas smokingowy spotyka się również w zestawieniu z garniturem ale nie prezentuje sie juz wtedy tak dobrze.

Przypinka, butonierka, poszetka
Butonierka to mała dziurka w lewej klapie marynarki, w którą wkłada się pojedynczy kwiat. Przeważnie odzwierciedla również kolorystycznie element bukietu Panny Młodej. Jeżeli mamy frak to niezależnie od koloru bukietu partnerki wkłada się biały kwiat.
Przypinka jest większa od butonierki, może składać się z kilku kwiatów i przeważnie jest ściśle związana z bukietem Panny Młodej. Wpina się ją w lewą klapę marynarki.
Poszetka to chusteczka wystająca z kieszonki. Poszetka powinna być w odcieniu pasującym do krawata, ale nie identyczna. Tak jak w przypadku kamizelki nie należy mieszać bieli z ecrui. Prawidłowo złożona poszetka to kwadrat, bądź równoramienny trójkąt wystający z kieszeni na ok. 2 cm.

ukladanie-poszetki-czasgentlemanow.pl

Obuwie
Do ciemnego garnituru najodpowiedniejsze będą skórzane półbuty w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym, a do jasnego beżowe i jasnobrązowe. Do smokingu i fraka najodpowiedniejsze są czarne lakierki.

Pasek do garnituru
Dobierając pasek do garnituru powinniśmy pamiętać aby był w takim samym kolorze jak buty. Kolor klamry powinien pokrywać sie z kolorem zegarka i spinek do mankietów oraz innych dodatków z gatunku biżuterii męskiej. Oczywiście jeżeli mamy przyjętą jakąś określoną, wymyślną  stylizacje pasek powinien być do niej dopasowany.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

11 Responses

  1. Według mnie taka moda na kolorowe dodatki jest bardzo praktyczna. Sama miałam czerwono-beżowe buty na weselu i cieszę się z takiego wyboru, bo po czasie nadal je noszę, a białych butów nie założyłabym nigdy więcej.
    Dla Pana Młodego zdecydowanie muszka – mój faworyt! Mój mąż prezentował się bezbłędnie i bardzo elegancko.

  2. Piękna biżuteria i te dodatki do włosów. Bardzo podoba mi się, że teraz zakłada się kolorowe buty, a nie tak jak dawniej białe.

  3. Rewelacyjne! Zdjęcia również 😉 Dodatki jak najbardziej tak, ale to też nie znaczy że trzeba się obwiesić wszystkim co mamy. Pozdrawiam

  4. Bardzo fajne dodatki. Podobają mi się bardzo buty w kolorze do białej sukni 🙂 Kiedyś zawsze panny młode miały buty białe,ale teraz coraz częściej pojawiają się kolory 🙂

  5. Nie jestem zwolennikiem odważnych dodatków. Lubię klasykę i prostotę w ubiorze. Jeżeli chodzi o dodatki dla mężczyzn to oczywiście dodatkiem obowiązkowym jest poszetka, ale już np. kamizelkę uważam za zbędną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *