Fasony sukni ślubnych

Autorzy: Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Warmia i Mazury
Anna Pietruszka – Ślubna Pracownia Trójmiasto

Umiejętnie dobrany fason sukni ślubnej potrafi zdziałać cuda. Zatuszuje bądź też wyeksponuje to co potrzeba. Każda Panna Młoda chce w tym dniu wyglądać wyjątkowo i jest to zrozumiałe, jednak to, że dokonanie odpowiedniego wyboru nie jest proste wszyscy wiemy ;). Postaramy się podpowiedzieć, czym kierować się, aby do swojej sylwetki dobrać odpowiednią suknię ślubną.

Wiadomo, że musimy zatuszować to, czego mamy zbyt dużo, unikając w tych miejscach wszelkich marszczeń, zdobień i falbanek. Wykorzystajmy natomiast te elementy w miejscach naszego ciała, w których natura nas nie wyposażyła.

Przy doborze odpowiedniej sukni pomocne będzie określenie swojej sylwetki.
Typ A – przeważnie nazywany gruszką. Typowe dla tego rodzaju figury są wąskie ramiona, stosunkowo nieduży biust i szerokie biodra.
Typ X – tak zwana klepsydra. W tym rodzaju sylwetki, ramiona i biodra są takiej samej szerokości, zaś talia jest wąska i wyraźnie zaznaczona.
Typ H – przypomina prostokąt. Typowe dla tej figury są obfite biusty, dość masywne biodra i uda.
Charakterystyczny jest brak wcięcia w talii.

Figura typu O – kojarząca się z jabłkiem. Sylwetka cechuje się sporym brzuszkiem, niewielkim (jeżeli jest w ogóle) zarysowaniem talii oraz biustem średniej wielkości. Często występują wąskie biodra i słabo zaznaczone pośladki.

STYL BASKIJSKI
Cechą charakterystyczną tego stylu jest przedłużony dół w kształcie trójkąta, który rozpoczyna się tuż za linią talii i kończy się długim trenem. Dolna część tego rodzaju sukien często udekorowana jest różnego rodzaju podpięciami lub dużą ilością falbanek. Styl ten wizualnie wydłuża sylwetkę i zmniejsza biodra. Góra sukni w stylu gorsetowym. Może być bez rękawów, z cienkimi ramiączkami na oba lub jedno ramię, z koronkowymi ¾, bądź długimi rękawami. Styl ten wizualnie wydłuża sylwetkę i zmniejsza biodra.

Baskijskie

RYBKA
Suknia dopasowana, która lekko rozszerza się od kolan, sprawiając wrażenie płetwy syreny. Szczególnie efektownie wyglądają w niej wysokie Panie o kobiecych, klepsydrowych kształtach, większym biuście i wąskiej talii. Suknia ta nie jest wskazana dla Pań o figurze gruszki lub trójkąta.
Góra przeważnie odkryta, staniczek prosty lub w serduszko. Pięknie się prezentuje również z odpowiednio dobranymi ramiączkami.

Rybka

LINIA A
Suknie Linia A to miękkie przejście od dopasowanej góry do szerokiego dołu. Nadaje całości lekkości i gracji. Suknie dla każdej figury, szczególnie polecane paniom o wydatniejszych kształtach. Brak wyraźnie odciętej talii oraz miękka linia sukni pozwala zatuszować nadmierne kilogramy.
Całkowita dowolność wykończenia góry. Od całkowicie odsłoniętej po zabudowaną.

suknie A

EMPIRE
Styl Empire to odcinany pod biustem model wykonany z miękkich materiałów, swobodnie otaczających sylwetkę. Maskuje brzuszek i inne nadmierne wypukłości oraz uwydatnia biust. Ten model świetnie wygląda również na osobach niskich, ponieważ optycznie wydłuża sylwetkę. Góra przeważnie odsłonięta, a równie pięknie wygląda z małymi rękawkami, koronkowymi wstawkami czy łódkowym dekoltem. Tu musimy się kierować budową ramion.

Empire

PRINCESSA
Linia Princessa – wygląda się w niej jak księżniczka z bajki (stąd nazwa fasonu). Każda kolekcja sukni ślubnych ma w swojej linii przynajmniej jeden model Princessa, jest to bowiem fason, który najbardziej się podoba, choć nie każda Panna Młoda wygląda w nim korzystnie. Może się to wydawać dziwne, ale model ten nie leży szczególnie dobrze na wysokich Paniach oraz bardzo szczupłych sylwetkach. Natomiast świetnie tuszuje mankamenty figury, wizualnie podkreśla talię i pomaga ukryć nadmiar ciała w okolicy brzucha i bioder.

Princessa

STYL HISZPAŃSKI
Suknie w stylu hiszpańskim charakteryzują się w dolnej partii wieloma falbanami oraz tzw. ogonem. Falbany mogą rozpoczynać się na różnym poziomie, przeważnie na wysokości bioder, ale również poniżej, bliżej kolan. Wybierając tego typu suknie musimy zwrócić uwagę na swobodę ruchów, ponieważ te, których podcięcie znajduje się bliżej kolan mogą utrudniać stawianie większych kroków, szczególnie w tańcu i mogą być dość kłopotliwe przy poruszaniu się po schodach.
Model podobnie jak rybka dedykowany jest raczej Paniom szczupłym, ale o ładnie zarysowanej talii i biodrach.

hiszpańskie

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z pinterest.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *