lista gości – jak ją ułożyc i nie zwariować?

Autor: Edyta Wenc i Szymon Wiese – Ślubna Pracownia Bydgoszcz

Planując swoje wesele, wiesz czego oczekujesz. Masz ogólną wizję. Tworząc listę gości, musisz skupić się na szczegółach. Stworzenie listy gości na ślub i wesele jest trudne i czasochłonne. Ponadto ma zasadnicze znaczenie i wpływa na plan ślubu i małego, i dużego. Pomoże ci przy podejmowaniu innych, ważnych decyzji i pozwoli na panowanie nad budżetem. Dlatego doradzamy, by zająć się tym odpowiednio wcześniej. Podpowiemy Wam na co zwrócić szczególną uwagę, o czym nie możecie zapomnieć, a jakie kwestie można potraktować z przymrużeniem oka. Może się zdarzyć, że początkowo utworzycie klika list, po to by finalnie powstała „lista idealna”.

Lista gości ślubnych nie zawsze równa się liście gości weselnych. Właściwie obie te listy mają niewielki zbiór wspólny. Osoby, które zawiadomicie o Waszym ślubie, pojawią się wyłącznie w kościele a to nie wpływa na koszty, które poniesiecie. Dlatego zawiadamiając o ślubie można zaszaleć i zaprosić wszystkich. Tych kogo lubicie i tych, przed którymi chcecie się pochwalić jacy jesteście piękni i szczęśliwi. 😉

Niemniej jednak, szaleństwo należy nieco ograniczyć tworząc listę zaproszonych na wasze przyjęcie weselne. Lista gości weselnych jest jednym z kluczowych aspektów podczas planowania ślubu. Wpływa znacząco na budżet wesela, od niej trzeba uzależnić miejsce uroczystości oraz jego styl. To, kogo zaprosicie, zależy wyłącznie od Was.

Oto kilka rad:

1. Określcie już na samym początku docelową, przewidywaną liczbę gości. Powinna być ona przygotowana w oparciu o wzajemne ustalenia. Problem zacznie się dopiero wtedy, gdy przyszły Pan Młody marzy o cichym, małym, skromnym ślubie i weselu, a Panna Młoda chce przeforsować huczną zabawę, a lista zaproszonych ma oscylować w okolicach 300 osób.
Wierzymy jednak, że dojdziecie do porozumienia i wprowadzicie plan w życie. Ustalcie mniej więcej po ile osób będzie z każdej ze stron. Mimo, że to jest Wasz Dzień warto zwrócić uwagę i rozważyć sugestie Waszych rodziców, kogo wypadałoby zaprosić, a czyja obecność jest wskazana.

2. Zastanówcie się i zdecydujcie, kogo absolutnie nie może zabraknąć podczas Waszego Wielkiego Dnia. Kto jest dla Was najważniejszy i jego obecność jest wręcz obowiązkowa. Obok niech powstanie lista osób, których nie życzycie sobie na Waszym przyjęciu. Była dziewczyna Waszego Narzeczonego? Nielubiani kuzyni ze strony siostry babci? Wujek, którego widziałaś raz w życiu i to wtedy, kiedy miałaś trzy latka? Te dwie grupy rzucą ogólne światło na to, jak widzicie Wasze przyszłe wesele. Nie zapraszajcie każdego, tylko dlatego, że będą się czuć urażeni, jeśli ich nie zaprosicie.

3. Wyznaczcie zasady, którymi się kierujecie. Jeżeli ustalicie, że nie zapraszacie kolegów z pracy lub małych dzieci, odpowiednio wcześniej poinformujcie wszystkich o tej decyzji. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy przeszczęśliwi rodzice chcą się dzielić swoim szczęściem, zaprosić i ugościć na weselu wszystkich, którzy przyjdą im na myśl. Czasem jest to po prostu niewykonalne, więc uważajcie! To w końcu Wasze wesele.

4. Kiedy macie listę wstępną, odpowiedzcie sobie na kilka pytań:
– czy budżet pozwoli na ugoszczenie takiej ilości gości?
– czy dana osoba jest bliskim przyjacielem, czy tylko dalekim znajomym? Być może z zamierzchłych czasów podstawówki lub nie do końca lubianym kolegą z (byłej) pracy?
– czy mielibyście ochotę spędzić z daną osobą swój czas wolny? Ogólnie rzecz biorąc – jeśli w ciągu ostatniego roku, nie mieliście ochoty wyjść z daną osobą i spotkać się na obiedzie, drinku albo kawie, widocznie nie jest ci na tyle bliska, żeby być a Twoim weselu.
– czy zapraszając daną osobę chcielibyście być tylko mili, czy naprawdę, szczerze nie wyobrażacie sobie, że mogłoby jej zabraknąć?
-czy oni zaprosili was na swój ślub?

Po rozpatrzeniu tych kwestii i odpowiedzi na tych kilka prostych pytań, inaczej spojrzycie na dotychczasową listę…

Pamiętajcie, że obecni goście powinni bliscy i ważni głównie dla Was. Starajcie kierować się uczuciem, a nie powinnością. Goście na ślubie i weselu to osoby, które szczerze będą się cieszyły Waszym szczęściem i odczujecie to dzięki atmosferze, którą stworzą w tym wielkim dniu. Staranny dobór bliskich, którzy będą uczestniczyć w tym szczególnym dniu sprawi, że będzie to doskonale spędzony czas.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *