A co po ślubie i weselu? Baby shower!

Autor: Magdalena Krystek – Ślubna Pracownia – Łódź

Dziś na chwilę zostawiamy śluby, by zając się tematem, który bardzo często jest bliski Pannom Młodym tuż po ślubie, czyli baby shower, inaczej mówiąc „bociankowe”.

Analogicznie do wieczoru panieńskiego, podczas którego celebrujemy ostatnie chwile wolności i świętujemy zmianę statusu społecznego, podczas baby shower cieszymy się ostatnimi przespanymi nocami i przygotowujemy się do nowej roli – roli matki:)

CZYM WŁAŚCIWIE JEST BABY SHOWER ?

Nazwa „baby shower” pochodzi z języka angielskiego (ang. baby – dziecko, shower – prysznic) i w luźnym tłumaczeniu oznacza obsypywanie kobiety w ciąży prezentami dla niej i maluszka.
Wbrew pozorom baby shower nie jest nowinką. Ma długą tradycję, która sięga XVIII wieku. Wtedy w krajach anglosaskich praktykowane były kameralne spotkania kobiet z okazji ciąży jednej z nich. Przyszła mama była „zalewana” przez bliskie osoby nie tylko praktycznymi, ręcznie wykonanymi prezentami, ale również radami i radością.
Współcześnie baby shower jest mocno skomercjalizowanym „świętem”, a sklepy oferują całą masę dekoracji i akcesoriów, których na przyjęciu nie może zabraknąć. W Polsce wciąż panuje wiele przesądów, które nie pozwalają cieszyć się przyszłej mamie z potomka przed jego narodzinami. Jednak zmienia się to wraz ze zmianą mentalności młodych mam, które wyprawki szykują zaraz po ujrzeniu na teście ciążowym dwóch kresek i niestraszne im przestrogi babć, że nie wolno wstawiać łóżeczka do dziecinnego pokoju zanim się maleństwo urodzi:)

Są jednak sytuacje wykluczające możliwość zorganizowania baby shower, np. gdy:

przyszła mama jest osobą wierzącą w przesądy ciążowe i przed porodem nie chce kupować zbyt wielu zabawek czy ubranek dla dziecka. W takiej sytuacji lepsze będzie tradycyjne spotkanie w kobiecym gronie z prezentami, które nie są bezpośrednio związane z dzieckiem. Mogą to być np. książki albo kosmetyki.
– przyszła mama ma problemy zdrowotne np. jej ciąża jest zagrożona. W takiej sytuacji baby shower wydaje się być nie na miejscu. Zamiast niego lepiej w kilka osób odwiedzić ciężarną, by podnieść ją na duchu i poprawić humor.
ciężarna uwielbia mieć wszystko pod kontrolą i nie lubi być zaskakiwana.

JAK SIĘ ZABRAĆ DO ORGANIZACJI BABY SHOWER?

Najlepszy czas na zorganizowanie baby shower to 7-8 miesiąc ciąży. Pamiętajcie, że udziału w baby shower nie biorą panowie. To typowo sfeminizowana „impreza”, w której uczestniczą wyłącznie panie:)

KTO ORGANIZUJE BABY SHOWER?

Do tego zadania nie ma przypisanej jednej konkretnej osoby, tak jak w przypadku np. wieczoru panieńskiego i druhny Panny Młodej, która to odpowiedzialna jest za jego organizację. Baby shower organizują po prostu panie, które są w jakiś sposób bliskie sercu przyszłej mamy. Może to być któraś z jej przyjaciółek, kuzynka, czy ciotka. Ona rozsyła zaproszenia, przygotowuje menu, a także listę prezentów.

baby_shower
Źródło: Pinterest

GDZIE ORGANIZUJEMY TAKIE PRZYJĘCIE?

Przyjęcie najczęściej organizowane jest w domu przyszłej mamy. Ale zdarza się, że wyprawia się je w restauracji czy w domu organizatorki. Niektóre panie całą organizację przekazują w ręce profesjonalistów. Wszystko zależy od możliwości finansowych i oczekiwań. Czy ma to być wyjątkowe, doskonale przygotowane przyjęcie, czy sympatyczne spotkanie przy kawce…

DEKORACJE

Najczęstszym motywem dekoracji towarzyszących przyjęciom baby shower, są naturalnie dekoracje, które nawiązują do małych dzieci: kolorowe baloniki, girlandy, pastelowe nakrycia stołów, talerzyki, kubeczki, serwetki np. z motywem bocianów przynoszących dzieci czy z jakimkolwiek innym elementem nawiązującym do ciąży. W różnych miejscach mieszkania możecie również porozkładać: butelki do mleka, smoczki, grzechotki itd.

dekoracje_na_baby_shower Źródło: Pinterest

Dekoracje na baby shower możecie wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie macie na to czasu, możecie skorzystać z asortymentu np. sklepów internetowych oferujących gadżety na tego rodzaju imprezy. Pamiętajmy również o bardzo wygodnym fotelu oraz podnóżku dla przyszłej mamy – to będzie jej tron;)

akcesoria_na_baby_shower Źródło: Pinterest

PREZENTY

Prezenty dawane mamie z okazji baby shower powinny oczywiście nawiązywać do ciąży i macierzyństwa. Najchętniej dawanymi, a zarazem otrzymywanymi prezentami są prezenty praktyczne, czyli takie, z których faktycznie będzie można skorzystać, a nie takie, które będą np. wyłącznie ozdobą dziecięcego pokoju. Połączeniem prezentu efektownego i praktycznego są kultowe już – torty pieluszkowe. Można je kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Tort pieluszkowy dawany na baby shower to nic innego, jak złożone ręcznie pieluchy jednorazowe z dodatkami w postaci pluszowych misiów, gryzaków, butelek, śliniaków i innych drobiazgów.
Inne propozycje to: ubranka dla maluchów, kosze z kosmetykami, personalizowane kocyki, zabawki, nosidełka, chusty. Możecie też podarować przyszłej mamie bon na zakupy z akcesoriami dla dzieci, jeśli nie macie pewności co przyszła mama już posiada.

torty_z_pieluch_na-baby_shower Źródło: Pinterest

MENU

Żadne dobrze zorganizowane przyjęcie nie może odbyć się bez właściwego poczęstunku. Menu na baby shower powinno być przede wszystkim zdrowe – przecież to poczęstunek również dla przyszłej mamy, która powinna odżywiać się zdrowo. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czego nie mogą jeść ciężarne kobiety, a także indywidualne upodobania smakowe przyszłej mamy, która jest w końcu gościem honorowym baby shower. Dobrym pomysłem będą np. pomidorki koktajlowe łączone wykałaczką z małymi kuleczkami mozzarelli, minipizze domowej roboty, szaszłyki owocowe, ciasteczka z bakaliami, lody, świeżo wyciskany sok lub koktajle jogurtowe. Możecie również stworzyć ciężarnej bajeczny candy bar.

menu_na_baby_shower Źródło: Pinterest

JAK ZABAWIĆ GOŚCI?

Dobrze jest wcześniej przygotować quizy, zabawy, gry czy wróżby, którymi będą zajmować się przyszła mama i jej bliskie. Może to być wspólne wymyślanie imienia dla dziecka, jeśli rodzice jeszcze nie zdecydowali się, jakie imię będzie nosić ich pociecha. Można zorganizować konkurs wiedzy na temat bajek, karaoke z piosenkami z czasów Waszego dzieciństwa itd. Możliwości są niezliczone!

Zabawy nie powinny być nazbyt wyrafinowane, a wręcz odwrotnie – im bardziej infantylne, śmieszne, dziecinne, tym lepiej! Wspólne ubieranie w dziecięce ubranka lalki to nie tylko świetna zabawa, ale także pokazanie przyszłej mamie, jak powinno się ubierać noworodka. Na przyjęciu nie powinno też zabraknąć charakterystycznych ‚rytuałów’. Jednym z nich jest przyozdabianie brzuszka ciężarnej kobiety. Przecież to on jest gościem honorowym, a pokryty kolorowymi wzorami cudownie będzie prezentował się na pamiątkowych fotografiach. Świetną zabawą jest też zrobienie gipsowego odlewu ciążowego brzucha. Można go zamówić u profesjonalisty lub wykonać samodzielnie. Pięknie pomalowany gipsowy brzuszek można oprawić i powiesić w dziecięcym pokoju. Z pewnością będzie to niebanalna ozdoba i wspaniała pamiątka.
Kolejną zabawą mającą na celu ‚zaczarowanie’ ciąży jest stworzenie „talizmanu”. Uczestniczki baby shower siadają w kółku. Na cienką gumkę długości około 15 centymetrów każda z pań pojedynczo nawleka koralik. Robiąc to wypowiada jakieś dobre życzenie skierowane do mamy i jej malucha. Kiedy to zrobi, podaje gumkę dalej, a kolejna pani powtarza tę czynność z następnym koralikiem i wypowiadając inne życzenie. Całość powtarzana jest tyle razy, aż cała gumka zapełni się koralikami. Brzegi gumki związujemy na supełek i w ten sposób powstaje bransoletka – talizman, która ma przynieść szczęście przyszłej mamie:)

atrakcje_na_baby_shower Źródło: Pinterest

NIE ZAPOMINAJ O CELU

Pamiętaj, że nawet najlepiej zaplanowany i wzorowo zorganizowany baby shower może wymknąć się spod kontroli. Nie ma co ukrywać – baby shower jest w założeniu dość infantylną imprezą. Nie wszyscy potrafią i chcą się bawić jak dzieci. Jeśli więc okaże się, że całe towarzystwo, z królową balu na czele, pogrążyło się w pogaduszkach i świetnie się bawi, a od pół godziny nie padło ani jedno słowo związane z dziećmi i nikt nie pali się do zaplanowanych zabaw, odpuść! Dopóki przyszła mama jest szczęśliwa i otoczona opieką, imprezę można uznać za udaną;)

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

2 Responses

  1. Pierwsze słyszę, ale powód godny. I do tego jeszcze tak rozbudowany pomysłami. Fajnie i dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *