po co to i komu?!

Autor: Anna Boroń – Ślubna Pracownia Kraków

Sezon na wesela się kończy, ale zaczyna się czas podejmowania decyzji w sprawach ślubów w roku przyszłym. Pewnie wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z pomocy konsultanta. Przeglądając fora internetowe można spotkać trzy grupy: nieprzejednanych przeciwników, życzliwych zwolenników (najczęściej już po swoim ślubie) i niezdecydowanych. Nieprzejednanych nie uda nam się przekonać (chociaż może?) zwracamy się więc do niezdecydowanych, tym bardziej, że są oni bombardowani w sieci opiniami przeciwników. Najczęstszą opinią jest: nie zatrudniajcie nikogo, sami dacie radę.

To prawda, wiele wesel zorganizowanych jest przy pomocy rodziny i znajomych. Zwłaszcza w Polsce zjawisko samowystarczalności jest powszechne. Ciocia uszyje sukienkę, siostra kupi kwiaty, wujek przywiezie skrzynkę alkoholu a brat zna fajny zespół, który zagra po znajomości. Każdy zna takie wesela. Jeśli rodzina i przyjaciele są zgrani to naprawdę udają się ciepłe, rodzinne imprezy. Gorzej jeśli coś nie wypali. Zdarza się często, że młodzi niewyspani do nocy zwożą alkohol, ciasta, ubierają salę, zajmują się gośćmi a potem cała rodzina nieprzytomna z niewyspania bawi się jeszcze do rana. Trzeba zawsze pamiętać, że będzie to najprawdopodobniej jedyny taki dzień w życiu. Czy naprawdę należy go poświęcić na sprzątanie i denerwowanie się, że kwiatki nie przyjechały, stoły nie nakryte a wujkowi właśnie padła kamera?

Organizacja wesela to przyjemność po co oddawać to w cudze ręce

Oczywiście, że tak. Ale gotowanie, pieczenie, to też przyjemność, a jednak na ten jeden dzień oddajemy je w ręce profesjonalistów. Chyba nikomu nie przyszłoby do głowy sądzić, że skoro młodzi sprowadzają catering to dlatego, że nie potrafią gotować. Podobnie z organizacją wesela. Niestety w internecie pojawiają się wyjątkowo złośliwe komentarze, na temat zdolności organizacyjnych osób korzystających z usług konsultantów. Jednak w społeczeństwach wysokorozwiniętych charakterystyczne jest delegowanie zadań. Ci, którzy obawiają się, że przy konsultantach nie będą mieli pracy pocieszamy – pracy wystarczy dla każdego. Jest ogromna ilość decyzji do podjęcia, dokonywania wyborów, prześledzenia trendów. Konsultant, który zna rynek jest wstanie oszczędzić czas przez skierowanie nowożeńców do właściwego źródła, ale na pewno nie zabiera przyjemności decydowania. Tu pojawia się kolejny zarzut, że wedding plannerzy realizują swoją wolę a nie narzeczonych.

Dobrzy koordynatorzy realizuje wolę klientów i o tym trzeba pamiętać wybierając konsultanta. Aczkolwiek czasem może on zasugerować zmianę planów, jeśli młodzi chcieliby np. w godzinę przelecieć helikopterem z Krakowa do Zakopanego, skoczyć ze spadochronów i wziąć ślub. Wtedy sugestia, że czasowo jest to niewykonalne nie jest chyba zburzeniem czyichś marzeń a tylko odrobiną zdrowego rozsądku.

Konsultanci polecają tylko lokale i podwykonawców, którzy im płacą

I znowu – dobrzy wedding plannerzy nigdy tego nie robią, gdyż konsultant to nie pośrednik. Rabaty, które zdarza się wynegocjować przekazywane są klientom – co dosyć łatwo sprawdzić. Faktycznie zdarza się, że domy weselne oferują usługi tzw. konsultantów ślubnych, którzy współpracując tylko z danym domem weselnym oferują usługi stałych współpracujących z nimi podwykonawców – ale wtedy nie możemy mówić o prawdziwej usłudze konsultanta ślubnego. Oczywiście u wedding planera nie zdobędziemy wiedzy na temat całego rynku ślubnego, nie prześledzimy z nim tysięcy zespołów, fotografów, lokali. Ale nie dlatego, że coś ukrywa, tylko dlatego, że dokonał wstępnej selekcji po zbadaniu Państwa oczekiwań.

Oczywiście można szukać samemu. Wiele postów dotyczy łatwości znalezienia dziś w Internecie wszystkiego. Z tą łatwością nie jest chyba tak prosto, skoro pojawia się równie ogromna ilość zapytań o polecenie i podpowiedzi. Skąd będziemy mieć pewność, że zdjęcia należą do fotografa, który poleca się na stronie? Drugim problemem jest to, że dużo osób z branży nie plasuje się na wysokiej pozycji w Googlach a znani są dzięki poleceniom. Zwykły człowiek z ulicy nie ma szans do nich dotrzeć, choć oferują cenowo i warsztatowo ciekawą alternatywę.

Kończąc, możemy stwierdzić, że usługa konsultanta na pewno nie jest dla wszystkich. Korzystają z niej najczęściej osoby, które chcą aby ich wesele było niepowtarzalne, cenią swój czas oraz potrafią docenić wiedzę i fachowość koordynatorów. Dla wszystkich niezdecydowanych mamy radę: pierwsze spotkanie z konsultantem jest bezpłatne i niezobowiązujące. Jeśli chcecie się przekonać czy warto, zapraszamy!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *