pobieramy się – decyzja zapadła, co dalej?

Autor: Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Olsztyn

Artykuł ekspercki napisany dla portalu ABC Ślubu.

Zabierając się za organizację swojego ślubu i wesela musimy przede wszystkim przygotować się na długofalowy proces organizacyjny, najlepiej bazując na poradach i doświadczeniu znajomych par, którym udało się zorganizować swój wymarzony ślub i wesele. Taka organizacja jest tym trudniejsza, iż trudno w tym przypadku mówić o jakimkolwiek doświadczeniu i możliwości dystansu emocjonalnego. Ślub dotyczy dwóch rodzin, przez co należy pogodzić często odmienne gusta i tradycje, a także zmieścić się w wyznaczonym budżecie rodzinnym.

Pamiętajmy, do organizacji ślubu i wesela trzeba się solidnie przygotować, bo podobno „jaki ślub – takie całe życie”!

Od czego należy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia daty ślubu, zastanowienia się czy ma być to ślub konkordatowy czy tylko cywilny, na ile osób ma być przyjęcie, czy chcemy wesele tradycyjne czy nowoczesne. Następnym krokiem powinno być spotkanie z rodzicami w celu omówienia najważniejszych kwestii organizacyjnych, aby w przyszłości nie było żadnych nieporozumień kto za co płaci i czym się zajmuje, a także opracowanie wstępnego budżetu przewidywanych wydatków. Ważne jest przy tym sporządzenie listy gości co ułatwi nam wszelkie rachunki, a także harmonogramu przygotowań, aby wiedzieć co i kiedy mamy zamiar załatwić.

Następnie, najważniejszym, kolejnym krokiem jest znalezienie dobrej, odpowiadającej naszym gustom i oczekiwaniom lokalizacji i szybkie zarezerwowanie lokalu. W miesiącach bądź miejscach cieszących się wyjątkową popularnością terminy mogą być wcześniej zarezerwowane i aby tego uniknąć miejsce przyjęcia weselnego należy wybrać na rok lub półtora roku przed wyznaczonym dniem ślubu. Warto przy tym od razu zarezerwować termin w kościele lub urzędzie, aby nikt nas nie wyprzedził i nie pozbawił „wolnej godziny” w dniu, w którym wymarzyliśmy sobie naszą ceremonię.

Jeśli termin i salę już mamy, zabierzmy się za poszukiwania dobrego zespołu lub dj-a, fotografa i kamerzystę, jeśli w ogóle chcemy mieć video pamiątkę z wesela. Ci podwykonawcy również są bardzo ważni na naszym przyjęciu i najlepiej w ich przypadku skorzystać z doświadczenia znajomych, zamężnych już par, aby nie okazało się, że na weselu ich praca pozostawia dużo do życzenia.

Bez dobrej muzyki i profesjonalnego prowadzenia wesele nie będzie udane, a bez świetnego reportażu zdjęciowego, trudno będzie idealnie zapamiętać wszystkie najważniejsze dla nas chwile. Zróbmy to również z rozsądnym wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności „brania co popadnie”.

Ważnym elementem organizacyjnym jest również wybór sukni, garnituru czy dekoracji sali i kościoła/USC. Pamiętajmy, że od sukni wszystko się zaczyna i do niej właśnie dekoratorka dobiera bukiet, butonierkę czy całą dekorację. Bo przecież Panna Młoda to ta najpiękniejsza i najważniejsza tego dnia!

W następnym kroku zaprojektujmy wymarzoną papeterię, ale nie zapomnijmy przy tym, iż wszystko musi idealnie ze sobą współgrać. Na tym etapie potrzebne nam będą tylko zaproszenia, ale po potwierdzeniu ostatecznej ilości gości, przydadzą się również winietki, karty menu i tablica z usadzaniem gości. Jeśli natomiast zapraszamy gości z zagranicy, pamiętajmy również o zawiadomieniach (save the date), które wysyła się jeszcze przed zaproszeniami, aby goście mogli dokonać wcześniejszych rezerwacji lotu.

No i najważniejsze, jeśli jeszcze do tego momentu nie wybraliśmy świadków, którzy będą nam asystować podczas ceremonii, zróbmy to właśnie teraz, aby powiadomić ich o tym zaszczycie podczas wręczania zaproszenia:).

Istotną kwestia jest również wybór muzyków na ślub, bo nic gorszego nie może nas spotkać niż zawodzący głoś organisty, fałszujące instrumenty i zatykane uszy naszych gości.

Zaplanujmy również wybór transportu: dla gości i pary młodej, jeśli odległości od kościoła/usc są duże, a także rezerwację noclegów, jeśli mamy gości przyjezdnych. Wybierzmy również ewentualne atrakcje, które mogłyby urozmaicić nasze wesele i stanowić atrakcyjną pamiątkę na zdjęciach.

A jeśli takowych nie planujemy, zapewnijmy chociaż gościom mały dowód wdzięczności za ich przybycie – souvenir w środku z małą niespodzianką, np. czekoladową czy migdałową.

Zbliżając się nieubłaganie do daty ślubu nie zapomnijmy o obrączkach, torcie i rezerwacji podróży poślubnej, jeśli taka jest planowana. Tort to ważny symbol każdego wesela i istotne jest przede wszystkim, aby był smaczny i wyglądał gustownie. Dlaczego więc nie dopasować jego dekoracji do całości? Można zamówić gładki, bez ozdób i poprosić swoją dekoratorkę o jego upiększenie np. z kwiatków, które pozostaną po zrobionej dekoracji na stołach…


A na koniec, aby dopełnić całość organizacji i odetchnąć nieco od trudnych decyzji i wyborów, umówmy się na próbną fryzurę, makijaż, manicure i spróbujmy się choć trochę zrelaksować…

Oczywiście wszystkie podane powyżej kroki zależą w dużej mierze od tego, ile mamy czasu i jaki mamy budżet na całą organizację. Pamiętajmy również, że jeśli nie radzimy sobie ze wszystkimi etapami organizacyjnymi, zawsze możemy poprosić o pomoc najbliższych lub po prostu wybierzmy profesjonalną agencję ślubną, która z racji swojego doświadczenia zorganizuje nam ślub marzeń i zdejmie z naszych barków cały trud i stres, jaki powoduje organizacja swojego ślubu i wesela.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

4 Responses

  1. Nie jestem pewna czy takie wesela to dobry pomysł, tzn. pod kontem finansowym – jak najlepszy, natomiast ze strony organizacyjnej obawiam się, że nie do końca wszystko może być „perfect”. Myślę, że takie firmy, które zgadzają się na sponsoring wesela będą narzucały pewne swoje wymogi co do przebiegu uroczystości. A czy tak właśnie ma wyglądać idealne wesele? Czy nie powinno być tym wymarzonym dla Pary dniem, ze scenariuszem, który oni sami zapragnęli, wymyślili…? Chodzi przecież oto, aby w ten dzień Para Młoda mogła bezstresowo spędzić cudowne chwile, a nie w każdej minucie wesela martwić się: „o zaraz musimy wspomnieć o sponsorze”…

  2. hej. ciekawy artykuł. U nas też decyzja zapadła. Ostatnio przypadkowo trafiłam na artykuł o sponsorowanym weselu: http://pomorskiewesela.pl/porada/1087 . Co myślicie o tym. Nie stać mnie na drogie wesele ale chciałabym mieć wspaniałą uroczystość, czy banery nie będą przeszkadzać np gościom ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *