Rodzaje przyjęć weselnych

Autor: Zuza Kuczbajska – Ślubna Pracownia Warszawa

Porada udzielona na stronach portalu PobieramySię.

Jeśli dopiero rozważacie organizację wesela i zastanawiacie się, jaki rodzaj przyjęcia wybrać, prezentujemy Wam mały przewodnik:

Biesiada

Najbardziej tradycyjnym i najpopularniejszym rodzajem całonocnego przyjęcia weselnego jest biesiada przy prostokątnych stołach, często ustawiona w rożnych konfiguracjach tylu „T”, „E”, „U” itp. Goście przeważnie mają dowolność wybrania miejsca, choć czasem przypisuje się miejsca konkretnym osobom, ustawiając tzw. wizytówki/winietki.

Wesele rozpoczyna się serwowaną dwu lub trzydaniową kolacją, następnie dostępne są przekąski zimne, ciasta i owoce, stojące przeważnie w stołach. W ciągu nocy serwowane są kolejne trzy, cztery ciepłe posiłki. Wiodącym alkoholem jest wódka, oraz wino.

Zabawa prowadzona jest przez zespół weselny z wodzirejem. Podczas tańców odbywa się wiele zabaw, których kulminacją są oczepiny, połączone z wyserwowaniem weselnego tortu. Zespół gra światowe przeboje, dużo muzyki polskiej i disco-polo.

Bankiet

Coraz bardziej popularny rodzaj całonocnego przyjęcia weselnego, spotykany głownie w dużych miastach. Często długie, prostokątne stoły ustępują kilku czy kilkunastu okrągłym ośmio-, dziesięcio- lub dwunastoosobowym stołom.

Przyjęcie rozpoczyna się jak w przypadku biesiady uroczystą kolacją. Następnie dostępne są przekąski, ciasta owoce. Jednak w odróżnieniu od biesiady, przeważnie stoją w bufetach. Podczas wesela są serwowane kolejne ciepłe posiłki, ale w mniejszej ilości i lżejsze niż podczas biesiady. Wiele par decyduje się również na wstawienie ciepłych posiłków w bufet, bez serwowania. Wtedy takie dania są dostępne praktycznie przez całą noc i są uzupełniane przez kelnerów zgodnie ze spożyciem. Oprócz wódki i wina często pojawiają się dodatkowe alkohole i serwowane są drinki.

Na bankietach równie często grają zespoły, jak również dj’e. Repertuar jest bardziej zagraniczny, niż krajowy, raczej unika się disco-polo. Ograniczona jest również ilość typowych zabaw weselnych. Czasem całkowicie one nie występują, z wyjątkiem okrojonych do rzutów welonem i krawatem oczepin.

Często bankiety uatrakcyjniane są dodatkowymi występami i pokazami np. fajerwerkami, występami grup tanecznych show barmańskie i wiele innych.

Przyjęcie

Przeważnie kilkugodzinny obiad bądź kolacja dla ograniczonej liczny gości. Jest to bardzo popularny rodzaj przyjęcia weselnego zwłaszcza po ślubach cywilnych, bądź gdy Para Młoda nie chce bądź np. ze względów finansowych nie może wydać całonocnego wesela. Przyjęcie odbywa się w restauracji przy jednym wspólnym, bądź kilku osobnych stołach. Podczas przyjęcia serwowany jest trzydaniowy ciepły posiłek, zakończony deserem w postaci tortu weselnego.

W większości przypadków nie jest przewidziana część taneczna imprezy.

Garden Party

Garden party to przyjcie często w formie koktajlu, bądź łączące elementy przyjęcia na stojąco i bankietu. Odbywa się w ogrodzie, przy jakimś lokalu typu dom prywatny, villa, dworek, dom weselny itp. Na przestrzeni ogrodu rozstawione są namioty, parasole bądź altany, pod którymi zaaranżowane są bufety, parkiet, miejsca do siedzenia (okrągłe stoliki bankietowe lub kanapy).

Jedzenie przeważnie jest dostępne tylko w bufetach, nie ma posiłku serwowanego. Często zorganizowany jest grill. Alkohol serwowany jest przez barmanów, którzy zarówno polewają czyste trunki, jak również przygotowują kolorowe drinki.

Garden party często uatrakcyjniane jest plenerowymi pokazami np. teatru ognia, fajerwerki, lampiony marzeń.

Koktajl

Koktajl to krótkie, około dwugodzinne przyjęcie na stojąco, zorganizowane od razu po ślubie. Serwuje się na nim przeważnie zimne przekąski i napoje. Czasem, w bogatszej wersji dostępne są bufety z szerszym wyborem przystawek i ciepłych dań w bemarach. Dostępne są również alkohole typu wino, szampan, czasem mocniejsze trunki kolorowe jak whiskey.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

  1. Bardzo podoba mi się ta strona, wracam tu po raz kolejny 🙂 Zdjęcia także ładnie wykonane Bardzo ładne dekoracje z kwiatów Będę tu częściej zaglądać pozdrawiam autora blogu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *