Słowa – co nas łączy, co dzieli?

Autorzy: Anna Pietruszka – Ślubna Pracownia Trójmiasto
Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Warmia i Mazury

Nieraz wspominaliśmy, że konsultant ślubny często musi spełniać wiele funkcji, w tym również funkcję psychologa czy negocjatora;)

Im bliżej dnia ślubu i wesela, tym napięcie bardziej rośnie, a odporność na stres maleje. Głowy zaprzątnięte sprawami organizacyjnymi tego dnia, myśli krążące wokół tematu wesela…to wszystko powoduje, że nie możemy się skupić na innych sprawach i często również nie słuchamy tego, co do nas mówią inni, nawet te najbliższe nam osoby.

Ostatnio przeczytałyśmy bardzo dobry artykuł Lisy Fields pt. „Słyszę Cię” zamieszczony w Reader’s digest (notabene ten magazyn jest kopalnią świetnych artykułów;)

Głównym tematem artykułu jest to, jak Pary mogą nauczyć się słuchać siebie nawzajem.

Często, podczas rozmowy jesteśmy rozkojarzeni, nasze myśli błądzą wokół innych tematów, a to powoduje, że nie potrafimy wychwycić sygnałów, które pomogłyby nam lepiej zrozumieć odczucia partnera i wzmocnić łączące nas więzi.

Można jednak nauczyć się uważnego słuchania, a to z kolei spowoduje, że partner poczuje się doceniony, a nie ignorowany.

Oto kilka prostych sposobów podanych przez autorkę, które nam w tym pomogą:

SKUP SIĘ„jeżeli nie możesz w danej chwili wysłuchać partnera, uczciwie to przyznaj i znajdź czas na rozmowę później. Wówczas wyłącz telewizor, odłóż komórkę i usiądźcie razem. Takie gesty świadczą o szacunku i chęci wysłuchania drugiej strony”.

Man and woman sitting on floor, face to face

Źródło: www.tre-sonomacounty.com

NIE PRZESZKADZAJ„gdy zadajemy pytanie, musimy zamilknąć, aby dać rozmówcy chwile namysłu i czas na odpowiedź”

PO PROSTU SŁUCHAJ„gdy partner chce się podzielić z tobą czymś ważnym, nie dawaj mu rad, nie mów co myślisz, nie przytaczaj anegdot, tylko go słuchaj”.

zmiany--w-życiu

Źródło: www.zmianywzyciu.pl

KŁÓĆ SIĘ UCZCIWIE„jeśli para jest pod wpływem silnych emocji, wtedy konstruktywna rozmowa nie jest możliwa. Obie strony są przekonane, że to ich punkt widzenia jest słuszny i że to druga osoba powinna przyznać rację”.

kłótnia

Źródło: www.polki.pl

BĄDŹ EMPATYCZNY – „kiedy partner będzie Ci coś opowiadał, wczuj się w jego sytuację i słuchaj aktywnie, pokaż jakie znaczenie ma dla Ciebie to, co on mówi”.

Te sposoby są tak banalnie proste. Wprowadzenie ich w nasze codzienne życie może okazać się milowym krokiem do osiągnięcia porozumienia i zwiększenia więzi pomiędzy partnerami;)

Naucz się słuchać

Źródło: www.psycholog-codzienny.pl

Ciekawe artykuły znajdziecie również pod tymi linkami: Naucz się słuchać! oraz: Jak kłócić się mądrze?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *