Słowa – co nas łączy, co dzieli?

Autorzy: Anna Pietruszka – Ślubna Pracownia Trójmiasto
Marzena Ramotowska – Ślubna Pracownia Warmia i Mazury

Nieraz wspominaliśmy, że konsultant ślubny często musi spełniać wiele funkcji, w tym również funkcję psychologa czy negocjatora;)

Im bliżej dnia ślubu i wesela, tym napięcie bardziej rośnie, a odporność na stres maleje. Głowy zaprzątnięte sprawami organizacyjnymi tego dnia, myśli krążące wokół tematu wesela…to wszystko powoduje, że nie możemy się skupić na innych sprawach i często również nie słuchamy tego, co do nas mówią inni, nawet te najbliższe nam osoby.

Ostatnio przeczytałyśmy bardzo dobry artykuł Lisy Fields pt. „Słyszę Cię” zamieszczony w Reader’s digest (notabene ten magazyn jest kopalnią świetnych artykułów;)

Głównym tematem artykułu jest to, jak Pary mogą nauczyć się słuchać siebie nawzajem.

Często, podczas rozmowy jesteśmy rozkojarzeni, nasze myśli błądzą wokół innych tematów, a to powoduje, że nie potrafimy wychwycić sygnałów, które pomogłyby nam lepiej zrozumieć odczucia partnera i wzmocnić łączące nas więzi.

Można jednak nauczyć się uważnego słuchania, a to z kolei spowoduje, że partner poczuje się doceniony, a nie ignorowany.

Oto kilka prostych sposobów podanych przez autorkę, które nam w tym pomogą:

SKUP SIĘ„jeżeli nie możesz w danej chwili wysłuchać partnera, uczciwie to przyznaj i znajdź czas na rozmowę później. Wówczas wyłącz telewizor, odłóż komórkę i usiądźcie razem. Takie gesty świadczą o szacunku i chęci wysłuchania drugiej strony”.

Man and woman sitting on floor, face to face

Źródło: www.tre-sonomacounty.com

NIE PRZESZKADZAJ„gdy zadajemy pytanie, musimy zamilknąć, aby dać rozmówcy chwile namysłu i czas na odpowiedź”

PO PROSTU SŁUCHAJ„gdy partner chce się podzielić z tobą czymś ważnym, nie dawaj mu rad, nie mów co myślisz, nie przytaczaj anegdot, tylko go słuchaj”.

zmiany--w-życiu

Źródło: www.zmianywzyciu.pl

KŁÓĆ SIĘ UCZCIWIE„jeśli para jest pod wpływem silnych emocji, wtedy konstruktywna rozmowa nie jest możliwa. Obie strony są przekonane, że to ich punkt widzenia jest słuszny i że to druga osoba powinna przyznać rację”.

kłótnia

Źródło: www.polki.pl

BĄDŹ EMPATYCZNY – „kiedy partner będzie Ci coś opowiadał, wczuj się w jego sytuację i słuchaj aktywnie, pokaż jakie znaczenie ma dla Ciebie to, co on mówi”.

Te sposoby są tak banalnie proste. Wprowadzenie ich w nasze codzienne życie może okazać się milowym krokiem do osiągnięcia porozumienia i zwiększenia więzi pomiędzy partnerami;)

Naucz się słuchać

Źródło: www.psycholog-codzienny.pl

Ciekawe artykuły znajdziecie również pod tymi linkami: Naucz się słuchać! oraz: Jak kłócić się mądrze?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *