o ślubach naukowo – po co taki temat?

Rozpoczynamy cykl wpisów „o ślubach naukowo”. W jego ramach będziemy publikować fragmenty pracy naukowej pt. “Ślub w wielkim mieście. Przemiany zwyczajów i tradycji we współczesnych ślubach i weselach” autorstwa Zuzy Kuczbajskiej.

Tytułem wstępu:

Tematyka cyklu może z pozoru wydawać się zbyt wymyślna, jednak uważam, że poprzez pogłębioną analizę współczesnych nowożeńców żyjących w największych miastach w Polsce, osiągnęłam podwójny cel. Naukowy – opracowując temat, który nie został jeszcze podjęty przez innych badaczy, jak również biznesowy. Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie przyczyni się do bardziej świadomego podejścia konsultantów ślubnych do swego zawodu. W konsekwencji może pomóc w skutecznym rozwoju branży, choćby przez celny dobór narzędzi marketingowych, które odpowiadają na, często nieuświadomione, potrzeby klientów firm organizujących śluby i wesela.

Niniejsze opracowanie skierowane jest również do wszystkich osób, które zajmują się tematem ślubów naukowo np. studentów, oraz dziennikarzy, zainteresowanych teoretycznym podbudowaniem wiedzy na temat współczesnych wielkomiejskich wesel.

Dlaczego „Ślub w wielkim mieście”? Tematyka pracy wynika z mojej pasji popartej doświadczeniem zawodowym. Prowadzę od 2006 roku Ślubną Pracownię – firmę profesjonalnie organizującą śluby i wesela na rynku warszawskim, jak również rozszerzam ją w ramach sieci franczyzowej na inne miasta wojewódzkie. Dzięki temu mogłam podjąć się analizy zjawisk występujących w branży weselnej. Niniejsze opracowanie powstało w wyniku kilkuletniej obserwacji współczesnych nowożeńców. W trakcie pracy przeważnie byłam, jako konsultantka ślubna, w centrum wydarzeń każdego organizowanego przeze mnie ślubu. Miałam możliwość poznania i bliższego przypatrzenia się wielu parom, które powierzyły mi przygotowanie tej ważnej w ich życiu uroczystości.

Celem niniejszego opracowania jest przeanalizowanie zmian, jakie nastąpiły w branży ślubno-weselnej w ostatnich kilku latach, przede wszystkim w konsekwencji pojawienia się w Polsce zawodu konsultanta ślubnego. Będę chciała odpowiedzieć na pytania:

  • Czy i jak realizuje się wielowiekowa tradycja?
  • Czy współczesne śluby wciąż niosą za sobą elementy rytuału przejścia?
  • Jakimi kryteriami kierują się nowożeńcy podczas planowania tego ważnego dnia?

W kolejnych rozdziałach kolejno zastanowię się nad społeczną kondycją nowożeńców – jako klientów konsultantów ślubnych.:

  • Z jakich środowisk się wywodzą, jakie są ich charakterystyczne cechy, jako grupy społecznej?
  • Dlaczego powierzają organizację uroczystości profesjonalistom. Czego od nich oczekują? Co dzięki nim zyskują?

Dokonam też analizy współczesnego wesela w perspektywie widowiska, spektaklu, zastanawiając się, czy nie zaczyna ono przypominać symulacji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *