ślub w płatkach śniegu

Na pytania odpowiada: Anna Pietruszka, konsultant ślubny Gdańsk

Jak stworzyć romantyczny, niezapomniany ślub zimą?
Oczywiście najpiękniej byłoby, aby miasto spowiła biała śnieżna powłoka, ale na to już nie mamy wpływu. Niezależnie jednak od pogody wnętrze kościoła i sali weselnej możemy zamienić w przepiękną zimową krainę. Nie da się jednak ukryć, że ceny kwiatów w tym okresie są dość wysokie i aby uzyskać fajny efekt musimy popracować różnymi elementami dekoracyjnymi. Pięknie sprawdzają się gałęzie sosny czy świerku lub gałęzie drzew liściastych pomalowane na biało. Duża ilość świec oraz ewentualne światła architektoniczne czy tkaniny dopełnia nastroju. Musimy jednak pamiętać aby wszystko to do siebie pasowało. Nie powinniśmy łączyć ze sobą bez ładu i składu różnych elementów. Jeżeli np. pójdziemy w styl elegancji i wykorzystamy kryształy, perełki to nie umieszczajmy świec w drewnianych świecznikach. Oczywiście to na jak dużą i bogate dekorację możemy sobie pozwolić decyduje zasobność naszego portfela ale najważniejszy jest dobry pomysł.

Czym różni się uroczystość mająca miejsce zimą od innych, zwłaszcza letnich?
Jedynym większym problemem przy organizacji ślubu latem są ewentualne opady deszczu lub dla odmiany bardzo wysokie temperatury, niemniej nie są to jakieś większe utrudnienia w porównaniu z organizacją takiego wydarzenia w zimie.
Ślub i wesele w zimie to spore wyzwanie. Podczas przygotowań trzeba koniecznie brać pod uwagę warunki atmosferyczne, które mogą mieć olbrzymi wpływ na płynność przebiegu całej realizacji. Jeżeli jednak wszystko dobrze rozplanujemy i pomyślimy o wyeliminowaniu wszelkich ewentualnych utrudnień, możemy stworzyć przepiękną, niezapomnianą uroczystość w zimowych klimatach.
Najpierw jednak napiszę o czym musimy pamiętać przygotowując się do takiego zadania.

– kościół: jeżeli mamy taką możliwość aby dowolnie wybrać kościół wybierzmy taki położony najbliżej sali weselnej ale również zwróćmy uwagę czy dysponuje ogrzewaniem i upewnijmy się czy zostanie ono włączone z odpowiednim wyprzedzeniem aby budynek zdążył się nagrzać. Większość kościołów jest wyposażonych w różnego rodzaju systemy grzewcze, jednak przeważnie w tygodniu ogrzewanie jest ustawione na minimum i dopiero w sobotę wieczorem podkręca się je aby ogrzać kościół na niedzielne msze. Jeżeli więc mamy ślub w sobotę poprośmy księdza aby ogrzewanie zostało włączone już w piątek wieczorem. O ile goście mogą swobodnie dobrać odzież do sytuacji o tyle strój Pary Młodej nie jest zbyt odpowiedni do panujących temperatur. Msza trwa ok 40 min i wytrzymać w pantofelkach i tiulowej sukience (nawet jeżeli na sukni mamy futerko) nie jest łatwą sprawą. Zaś Para Młoda trzęsąca się z zimna, z twarzami w kolorach zielono sinych nie jest ładnym widokiem i nie nastraja pozytywnie. Jeżeli wszyscy goście obecni na ślubie są również gośćmi weselnymi przenieśmy przyjmowanie życzeń do sali weselnej. Jeżeli tak nie jest, możemy podzielić gości na dwie grupy. Przed kościołem, aby złożyć życzenia pozostaną jedynie goście nie będący weselnikami, zaś goście weselni nie składając życzeń pojadą bezpośrednio na salę gdzie już na miejscu dopełnią tego obrządku. Takie rozwiązanie pozwala w znaczny sposób ograniczyć przebywanie Pary Młodej w niesprzyjających dla nich warunkach.

kościół ślub zima
Dekoracje: Studio Florystyczne Glorioza www.glorioza.net

– ustalając godzinę rozpoczęcia obiadu weselnego bierzmy pod uwagę przejezdność dróg na trasie kościół – sala. Wiadomo, że zimą, szczególnie przy sporych opadach śniegu i zaspach samochody poruszają się wolniej a i często powstają korki spowodowane stłuczkami. Ustalmy więc z kuchnią bezpieczną godzinę wyserwowania obiadu. Łatwiej jest trochę poczekać na podanie posiłku (jeżeli uda nam się dojechać wcześniej) niż spożywać wysuszone czy zbyt przypieczone potrawy. W powstałej przerwie można ustalić z gastronomią podanie gościom gorącej herbaty z cytryną, którą wszyscy chętnie wypiją aby się rozgrzać.

Czy bardziej się sprawdzi kaszubski dworek czy też hotel konferencyjny w środku miasta?
To zależy jakie mamy założenia organizacji wesela. Jeżeli planujemy, że wszyscy goście będą nocowali w dworku i rano wspólnie będziecie mogli spędzić czas, to dworek będzie idealnym rozwiązaniem. Przeważnie położone w ogrodzie czy parku pozwali nam dodatkowo wykorzystać otoczenie do dekoracji. Światełka na drzewach, czy też podświetlone drzewa i krzewy dodadzą uroku całości. Jeżeli jednak nocleg nie jest przewidywany taki wyjazd poza miasto może być bardzo kłopotliwy dla Waszych gości, zaś obawy dotyczące możliwości powrotu nieco zaburzą dobre nastroje. Co innego jeżeli dworek jest położony 20-30 km od miasta (możliwość wezwania taksówki) ale jeżeli odległości są dalsze… Oczywiście mamy zapewne zagwarantowany transport dla gości niemniej musimy sie liczyć z trudnościami na drogach.
Hotel w mieście to może mniej romantyczne rozwiązanie jednak bezpieczniejsze. Natomiast od naszej inwencji twórczej zależy czy uda nam się salę konferencyjną zmienić w piękną zimową krainę. Mamy również w mieście dostępne nie tylko zimne konferencyjne hotele ale również takie, które swoim wystrojem czy architekturą łączą w sobie funkcję konferencyjną z elegancją sal balowych.
Proszę wymienić przykłady realizacji zimowych ślubów.
Dla przykładu dwie realizacje jakże odmienne.
Styczniowe wesele zorganizowane w restauracji na terenie miasta. Wybrany kościół położony w odległości ok. 700 m od sali. Takie dobranie lokalizacji eliminowało konieczność zatrudnienia transportu, niemniej był zorganizowany. Jednak jedynie najstarsi gości i Para Młoda pojechali samochodami, zaś większość gości zdecydowała się pokonać tę odległość na piechotę ponieważ pogoda była wyjątkowo piękna.
Mankamentem całej organizacji była jednak bardzo niska temperatura w kościele. Stare kamienne mury nie jest tak łatwo ogrzać, zaś ksiądz nie wyraził zgody na wstawienie dmuchaw ciepłego powietrza.

wesele w zimę
Dekoracja i zdjęcia: Ave Art www.aveart.pl. Miejsce ślubu i wesela: Cegielnia Rzucewo.

Lutowe wesele to odmienna bajka.
Ślub i wesele zorganizowane na terenie obiektu industrialnego położonego nad morzem ok 30 km od miasta. Ślub cywilny na terenie obiektu, w częściowo oszklonej jego części. Wszyscy obecni czyli Para Młoda i goście dobrze przygotowani na panujące warunki. Aby nikt nie marzł goście w prezencie otrzymali serduszka rozgrzewające do rąk. Za oknami otaczający teren pokryty śnieżną poduchą, drzewa i cały park podświetlony.

Jakie pary decydują się na takie uroczystości?
Zdecydowanie większość par skłania się jednak ku letnim termin. Kto decyduje się na zimowy czas? Pary, dla których ten okres jest ważny z różnych przyczyn: tradycja rodzinna, ważna dla nich data (poznali lub zaręczyli się zimą), walentynki (ślub w symbolicznym dniu zakochanych), sytuacja życiowa lub rodzinna.

Gdańsk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

6 Responses

  1. Bardzo piękna sceneria i zarazem magiczna. Filmowanie ślubów i wesel, czy fotografowanie nie musi się odbywać wg utartych schematów. Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji. Fotograf wydobył w swoich kadrach całe piękno.

  2. Śluby zimą mogą być naprawdę magiczne! Myślę, że głównym „ale” (i jednocześnie powodem takiej popularności ślubów latem) jest raczej niska temperatura zimą, która zmarzlakom może popsuć zabawę. Wszystkie panie wiedzą, jak przyjemnie jest przywdziać sukienkę koktajlową i bawić się na przyjęciu w wakacje, a jaki nieraz dyskomfort niesie za sobą wystrojenie się w kreację na śniegi i zawieje w Sylwestra… 😛

  3. zima to bardzo niedoceniana przez młode pary pora roku. W dekoracji zimowego przyjecia można wykorzystać wiele fantastycznych rozwiązań, których w upalne dni nie uda się przemycić;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *