Śluby symboliczne | humanistyczne – co musimy o nich wiedzieć?

ŚLUBY SYMBOLICZNE | HUMANISTYCZNE

Ślub symboliczny Fot. Łukasz Kłosiński

W ostatnich latach częściej słyszymy o „ślubach humanistycznych”.
Ale czym one są? Dlaczego stają się coraz bardziej popularne?

Ślub humanistyczny to forma zawarcia małżeństwa. Niereligijna uroczystość, która jest przyjazna i indywidualnie dostosowana do Pary Młodej, skoncentrowana na wyjątkowej historii miłosnej i tych szczegółach, które są dla Pary najważniejsze.

Śluby humanistyczne są organizowane w wielu krajach m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, USA, Australii a od 2007 r. również w Polsce.

Różni się od ceremonii urzędu stanu cywilnego tym, że jest całkowicie spersonalizowana i może odbywać się w dowolnym miejscu, które Para Młoda wybierze. Można potraktować ją jako dopełnienie ślubu cywilnego lub jedynie symboliczną formę zawarcia małżeństwa.

Już sama nazwa wskazuje, iż cały nacisk dotyczy wartości humanistycznych, czyli wartości człowieka.  Zdaniem humanistów każda jednostka to twór niepowtarzalny i wyjątkowy, dlatego charakter ceremonii zostaje bardzo spersonalizowany i dostosowany do Państwa Młodych. To doskonała alternatywa dla wszystkich Par, które chcą złożyć sobie przysięgę w osobisty i emocjonalny, a także nieszablonowy sposób.

Ślub symboliczny Fot. Łukasz Kłosiński

Śluby symboliczne są wyjątkowe dla każdej Pary – nie ma dwóch takich samych ceremonii i nie ma ustalonego scenariusza. Śluby humanistyczne są bardzo elastyczne, niezwykle osobiste i często koncentrują się na opowiadaniu historii Pary. Zwykle dotyczy to tego, jak się poznali i zaręczyli, co oznacza dla nich małżeństwo i dlaczego chcą spędzić razem życie. Celebrant poświęci trochę czasu, aby poznać każdą Parę, aby w pełni zrozumieć ich wizję na dany dzień. Opowiadanie ich historii często wiąże się z mnóstwem zabawnych anegdot, specjalnych wspomnień i sentymentalnych chwil.

Ślub humanistyczny może być małą, kameralną, tradycyjną uroczystością lub wielką, wyszukaną, wypełnioną zabawą uroczystością!

A jeśli chodzi o lokalizację, jak wspomniano powyżej, Celebrant może udzielić takiego ślubu dosłownie wszędzie! Może to być na ulubionej plaży, na szczycie klifu lub nad rzeką. Alternatywnie, ceremonia może odbyć się w zamku, hotelu, parku, ogrodzie lub luksusowej rustykalnej stodole.

Ślub symboliczny oznacza, że ​​możemy być tak kreatywne, jak tylko chcemy, jeśli chodzi o planowanie idealnej ceremonii. Pary mogą zawierać związki małżeńskie w dowolnym miejscu, w tym na zewnątrz i w miejscach, które nie są licencjonowane.

Ślub symboliczny Ślub symboliczny Fot. Paweł Sarota

Można zaprosić znajomych do dzielenia się czytaniami, piosenkami, a nawet występami. Możemy tworzyć własne tradycje takie jak: łączenie płomieni świec, sadzenie drzewa czy przesypywanie piasku. A jeśli chcemy, aby ukochana osoba zaśpiewała piosenkę, zagrała na instrumencie lub zatańczyła, dlaczego nie? Gdy nie ma ustalonego formatu, zabawa i możliwości są nieograniczone.

Ślub symboliczny Fot. Paweł Sarota

Co ważne dla wielu Par, można wymienić się własnymi przysięgami ślubnymi. Każda Para musi zdecydować, w jaki sposób chce podzielić się przysięgą lub symbolizować związek. Mogą zdecydować się napisać własne przysięgi, które mogą być zarówno zabawne jak i sentymentalne, wzruszające – jak im się podoba.

Niestety tego rodzaju ślub nie jest uznawany w świetle prawa cywilnego i kościelnego. Jest to ceremonia w pełni dla Was i Waszych bliskich, byście mogli cieszyć się tą wyjątkową chwilą i przeżyć ją w upragniony sposób.

Ślub humanistyczny to przede wszystkim alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, a jednocześnie nie wystarcza im ślub cywilny.  Ślub symboliczny mogą wziąć również rozwodnicy lub osoby tej samej płci. Tego rodzaju ceremonia może być również uzupełnieniem ślubu cywilnego lub konkordatowego bądź pomysłem na odnowienie ślubów i świętowanie kolejnej rocznicy.

Taka ceremonia ma znacznie więcej możliwości i na pewno okaże się wyjątkowa, indywidualna i tylko Wasza: bez standardowego tekstu – wszystko będzie tylko tak, jak Wy chcecie.

 Ten dzień jest przede wszystkim dla Was.

Uściski!

#LetsMakeYourDream #SpelnimyTwojeMarzenia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

6 Responses

  1. Nie wiedziałem jeszcze do niedawna, że istnieje coś takiego jak ślub symboliczny i jak tak myślę, to chyba sam bym taki chciał (po urzędowym). Fajna jest ta dowolność, jak to będzie wyglądać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *