Tu pijesz z eco – słomką!

Każdego roku nawet 100 000 zwierząt żyjących w morzach i oceanach ginie od uduszenia plastikiem. Plastikowe słomki mogą rozkładać się przed dwa tysiące lat. Jak tak dalej pójdzie, za trzydzieści lat w oceanie może być więcej plastiku niż ryb – słomki to nawet dwa tysiące plastikowych ton śmieci rocznie.
Według raportu organizacji Seas At Risk w całej Unii Europejskiej zużywa się i wyrzuca rocznie ponad 36 miliardów słomek. Tylko w Polsce zużywa się i wyrzuca ponad 3 miliony plastikowych słomek dziennie.

Eco słomki
Źródło: plasticpollutioncoalition.orgulicaekologiczna.pl

W naszym artykule chcemy Was zachęcić do tego, abyście w dzień swojego ślubu i wesela uwzględnili kwestię ochrony środowiska. Na co dzień, z ekologią w naszych domach zapewne bywa różnie, niemniej jednak – tam, gdzie możemy, starajmy się być przyjaźni naszej planecie.

Od 2019 roku będziemy dbać o to, aby barmani z nami współpracujący nie używali plastikowych słomek:-)

Słomki wyglądają niewinnie, są naszą konsumpcyjną fanaberią, czymś co barman podaje z przyzwyczajenia. Nie jesteśmy naiwne – zdajemy sobie sprawę, że słomki to niewielki ułamek zanieczyszczenia, ale wybrałyśmy je, aby stały się symbolem zmiany nawyków społecznych. Słomki są zbędne, a do tego tak małe, że trudno je poddać recyclingowi. Wychodzimy z założenia, że lepiej robić coś, nawet małego, niż nie robić nic:-)

Eco słomki
Źródło: bfr.compolki.pl 

Wiemy, że trudno sobie wyobrazić kolorowe drinki czy chłodną lemoniadę bez kolorowych słomek. Zamiast tych plastikowych, sięgnijcie więc po papierowe, makaronowe (tak, tak! ) lub inne z materiałów biodegradowalnych. Są równie piękne (o ile nie ładniejsze) i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku.

Eco słomki
Źródło: kimhoeggerhome.comluckandluck.co.ukexample.pl

Jako Młoda Para możecie dodatkowo dać swoim gościom przykład, korzystając ze słomek wielorazowych, np. bambusowych czy metalowych.

Eco słomki
Źródło: prostemiasta.pletsy.com/pl; pysznapaczka.pl

Zastąpienie plastikowych słomek innymi to niewielkie poświęcenie, ale duży krok w kierunku zmniejszenia ilości produkowanych przez nas śmieci. Przykład foliówek, których używanie zostało zakazane lub ograniczone w wielu krajach, pokazuje, że inicjatywy konsumenckie mogą doprowadzić do konkretnych zmian. Ban na plastikowe słomki:-)? Czemu nie!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

6 Responses

  1. Świetna inicjatywa! Może akurat na weselu uda się zainspirować do eko zmian, kogoś kto nie interesuję się ekologią. Koniecznie muszę wykorzystać ten pomysł u siebie, szczególnie, że idealnie pasuje do drewnianych stolików, leżaków i kanap od http://nawesele.pl/, które wybraliśmy.

  2. Popieram taki pomysł! My nie odczujemy dużej różnicy pijąc z eco słomki a środowisko już tak 🙂

  3. Jak najbardziej popieram taką inicjatywe! Nie ma co zaśmiecać środowiska dla chwili wypicia napoju 😉 Dobrze, że o tym piszecie <3

  4. Świetna inicjatywa, bardzo mi się podoba 🙂 W niektórych restauracjach i brach również można już spotkać słomki wielorazowego użytku lub tekturowe. Ostatnio miałam okazję pić z bambusowej i nie była ona w niczym gorsza od tej plastikowej, a nie przyczynia się ona do zaśmiecania środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *