Wesele w stodole – hit czy obciach?

Autor: Magdalena Krystek – Ślubna Pracownia – Łódź

Barn weddings, czyli wesela organizowane w dawnych budynkach gospodarczych, są w Polsce coraz bardziej popularne. Stodoły zamiast niszczeć adaptowane są na restauracje i sale weselne, dzięki czemu można zorganizować wesele w stylu np. rustykalnym. To hit ostatnich sezonów ślubnych!
Dawniej Pary Młode stawiały na elegancję, teraz preferują niezobowiązujący styl i tzw. „wesela na luzie„.
Takie wesele ma na pewno swój swojski, bezpretensjonalny urok😉

wesele-w-stodole Źródło: www.mojewielkiewiejskiewesele.blogspot.com

Wielu osobom kojarzy się to z plebejską tradycją weselną rodem z Chłopów lub remizową imprezą, w którą wpisują się wielkie obżarstwo, obciachowe i wulgarne zabawy oraz sprośne przyśpiewki…
Tymczasem osoby, które miały być okazję na takim weselu, zgodnie twierdzą, że stodoła wyglądała lepiej niż niejedna sala weselna. Pięknie i z klasą:)
Oryginalne dekoracje, niesamowity klimat, „ogórek”, którym jechali goście…

wesele-w-stylu-hippy Warto przypomnieć sobie, że dawniej wesela właśnie tak wyglądały – goście siedzieli na ławach, na stołach leżały co najwyżej bieżniki, a całe przyjęcie odbywało się przed domem lub w budynku gospodarczym.
Jeśli natomiast nie macie przekonania do ław przy stołach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć krzesła:)

wesela-dawniej-i-dzis Źródło: www.ruffledblog.comwww.szalonelata70.blox.pl

Organizacja takiego wesela nie należy do najłatwiejszych, gdyż polskie stodoły dość wyraźnie różnią się od tych z amerykańskich blogów. Jednak żyjemy w czasach, że wszystko można wypożyczyć, chociażby przyczepę sanitarną z toaletą męską i osobno damską.
Jeżeli stodoła nie ma zasilania elektrycznego, wynajmuje się agregat prądotwórczy. Jeżeli podłoże nie jest ugruntowane to wypożyczamy parkiet, a nawet scenę dla orkiestry:)

toalety-na-wesela Źródło: www.przyczepy-toaletowe.pl

Takie wesele to też ogromne pole do popisu dla kreatywnych Panien Młodych. Można do woli zdobić słoiki (które pełnią funkcję wazonów), do innych można włożyć samodzielnie zrobione przetwory i wręczyć gościom jako upominek, można z druhnami w noc przed ślubem pleść wianki, które na weselu będą nosiły panienki… Możliwości są niezliczone!

bukietowe-warsztaty Źródło: www.bukietlove.pl

Skąd, więc takie zainteresowanie weselami w wiejskim stylu z obowiązkowym rosołem i flakami  oraz  schabowym w menu:)?
Czy to chęć powrotu do korzeni i tradycyjnych polskich wesel tyle, że uwspółcześnionych? Czy raczej dążenie do oryginalności, do zademonstrowania, że ma się coś innego niż mają inni? Dziś wesele w eleganckim lokalu to standard, dla niektórych banał – nawet, gdy ma się czekoladową fontannę, wodzireja, profesjonalnych barmanów, film z drona i pokazy fajerwerków…

weselne-dekoracje-w-stodole Źródło: www.pinterest.com

Przyjęcie można zorganizować na najpiękniejszej sali weselnej, ale co z tego, jeśli będzie nudne?
Natomiast weselem w stodole, na pewno sprawicie radość starszej części Waszej rodziny, która poczuje ducha dawnych lat…choć bez wątpienia będzie to dla Waszych gości ogromne zaskoczenie:)

Ten artykuł pokazuje, że nie wolno się uprzedzać z góry do żadnego pomysłu. Wesele może odbyć się właściwie w każdym miejscu, a jak to miejsce będzie wyglądało, to zależy wyłącznie od Was:)

Więcej inspiracji weselnych w stodole znajdziecie również we wcześniejszym naszym wpisie na naszym blogu: sielskie wesele w stodole

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

3 Responses

  1. Nigdy nie byłem na wiejskim weselu, z opowieści wiem że to coś zupełnie innego niż nasze miejskie śluby, z chęcią będę czekał na kolejny artykuł z większą ilością fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *