wywiad z mecenas Kaliną Kluzą – Cygan

Autor: Anna Boroń – Ślubna Pracownia Kraków

Anna Boroń: Ponieważ współpracujemy już od kilku lat pomyślałam, że dobrze byłoby uchylić naszym czytelnikom rąbka tajemnicy i opowiedzieć na czym polega współpraca prawnika z konsultantem ślubnym.

Kalina Kluza – Cygan: Jak łatwo się domyślić współpraca ogniskuje się wokół konsultacji umów, w oparciu o które realizowane są usługi. Przygotowanie wesela i sprawne przeprowadzenie uroczystości niejednokrotnie wymaga jednoczesnego korzystania z różnego rodzaju usług, których zakresy powinny być komplementarne. Organizacja Ślubu to ogromne przedsięwzięcie. Kiedy decydujemy się na budowę domu korzystamy z murarza, architekta, dekarza, dekoratora wnętrz i hydraulika. Ważnym jest aby ich zadania były wykonane we właściwym miejscu i czasie. Tak samo jest w przypadku przyjęcia ślubnego. Piękna dekoracja i nagłośnienie akustyczne sali tanecznej nie będą spełniały swojej roli gdy nie uda się zrealizować w tym samym czasie zadowalającej Klienta usługi gastronomicznej. Konsultanci Ślubni aby spełnić oczekiwania Klienta muszą połączyć w całość wiele różnych elementów co nie jest łatwe. Głównym celem umów zawieranych z hotelami, restauracjami, zespołami muzycznymi jest zapewnienie Klientowi niezmienności uzgodnionych warunków współpracy oraz przewidywalności zarówno w aspekcie finansowym jak i w zakresie skutków zachowania kontrahenta.

A.B. Umowy. Czy konieczny jest prawnik gdy dziś tyle wzorów umów jest dostępnych w Internecie?

K.K. 🙂 Z pewnością tak. Tworzenie umowy przez profesjonalnego doradcę z całą pewnością pozwala na zmniejszenie tzw. „ryzyka kontrahenta”. Wzorów w Sieci jest faktycznie pod dostatkiem, ale zwracam uwagę na to, że jak słusznie Pani zauważyła są to tylko wzory – modelowe uregulowania. Skuteczne zabezpieczenie interesów Klienta wymaga indywidualnego ujęcia. Im bardziej indywidualny charakter będzie miała umowa tym większa będzie szansa na zabezpieczenie interesów Klienta. Odpowiadając na to pytanie warto się także zastanowić w jaki sposób Klient – najczęściej konsument ma wybrać spośród wszystkich wzorów dostępnych w Internecie ten jeden właściwy?

 

A.B. Często lokale czy restauracje posiadają już własne umowy wypracowane przez lata czy jest sens sprawdzanie ich skoro firma używa ich od lat? Czy mimo wszystko można wywalczyć korzystne dla siebie zapisy?

K. K. Szczególnie tego rodzaju umowę należy skonsultować. Skoro wiemy, że Restauracja bazuje na danej umowie od lat to powinniśmy zakładać, że zna treść tej umowy lepiej od nas oraz że umowa ta jest korzystna przede wszystkim dla Restauracji. Skonsultowanie umowy z adwokatem ma na celu ustalanie czy treść tej odzwierciedla warunki jakie strony uzgodniły – a jeśli tak nie jest – ustalenie kierunków i zakresu ewentualnych zmian. Warto się skonsultować choćby dlatego żeby zwyczajnie wiedzieć co podpisujemy i czy na pewno odpowiada to naszym wyobrażeniom o planowanych warunkach.

 

A.B. Jak dobrze spisać umowę aby obie strony były zadowolone ale i zabezpieczone. Czy często zdarzają się skrajności, że umowa jest w ogóle nie negocjowana lub że negocjacje są takie ostre i obwarowane różnymi karami że strony nie chcą ich podpisywać?

K.K. Niezwykle ważnym jest aby przystępując do spisywania umowy dokładnie widzieć czego chcemy i umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, które warunki traktujemy priorytetowo, a w stosunku do których jesteśmy zdolni do ustępstw. Umowy, o których rozmawiamy, ze swej istoty mają ekwiwalentny charakter, dobrze jest zatem dopilnować aby treść umowy stawiała obie strony na stosunkowo równej pozycji. Proszę pamiętać, że w aktualnych warunkach rynkowych „nienegocjowane” są tylko tak zwane umowy adhezyjne, których istota polega na tym, że tylko jedna strona określa wszystkie warunki umowy i do zawarcia umowy dochodzi w ten sposób, że kontrahent w całości te warunki przyjmuje. Przykładem takich umów są umowy masowe jakie zawieramy w Bankach, w Firmach Ubezpieczeniowych, z Operatorami Telekomunikacyjnymi. Niemniej jednak nawet w przypadku takich umów może się okazać, że ich treść zawiera klauzule niedozwolone, albo kontrahent popełni błąd przy zawarciu umowy, który w sposób determinujący wpłynie na ocenę czy warunki umowne wynikające z wzorca umowy należy traktować jako wiążące czy też nie. W mojej ocenie, większość umów zawieranych w procesie koordynacji przygotowań ślubu i przyjęcia weselnego jest całkowicie negocjowana. Niektóre tylko trudniej się negocjuje.

 

A.B. Co może grozić przy złej umowie (przykłady z życia).

K. K. Stres i straty finansowe to najczęstsze skutki niestaranności przy zawieraniu umów. Ślub i przyjęcie weselne to imprezy przy których z założenia trudno jest zachować przewidywalność i stałość budżetu. Dodatkowo mają swoisty wymiar społeczny. Rodzina, Goście weselni, wszyscy Ci uczestnicy dokonują oceny efektu końcowego. To powoduje, że na początku etapu przygotowań i organizacji Para (Klient) ma dużo lepszą pozycję negocjacyjną niż w krótkim czasie przed planowanym terminem przyjęcia. Mało która Para zdecyduje się na odstąpienie od umowy i zmianę lokalu nawet na dwa trzy miesiące przed terminem przyjęcia. Jeśli umowa w sposób wyczerpujący nie reguluje obowiązków stron może się zdarzyć, że kontrahent, któremu pozostawimy dowolność podejmie w ostatniej chwili działania wcześniej z nami nieuzgodnione – później próba przywrócenia do stanu poprzedniego może się okazać nieefektywna ekonomicznie.

 

A.B. Najczęstsze błędy umów.

K.K. Błędem jest generalnie to, że nieumiejętnie przygotowane umowy mało kiedy odzwierciedlają faktyczne ustalenia stron. Klasycznym przykładem jest nieporozumienie dotyczące zadatku i zaliczki. Zadatek z założenia realizuje funkcję odszkodowawczą chyba, że co innego wynika z treści umowy. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której Klientowi zależy na tym aby kwota, którą wręcza przy umowie miała charakter zadatku, a w umowie zostanie odnotowane, że Klient nie uiszcza zadatku tylko zaliczkę. Spotkałam się także z takim przypadkiem gdzie w treści umowy używano terminu zadatek ale kontekst i skutki prawne wskazywały jednoznacznie, że mamy do czynienia z zaliczką. Tak jak wspomniałam na początku, w praktyce, to treść umowy przesądza o ustaleniach stron.
Pamiętam też sytuację, w której znalazła się jedna z moich koleżanek, która organizowała ślub samodzielnie bez pomocy konsultanta ślubnego. Duża część jej rodziny jest rozsiana po europie i w dacie rezerwacji hotelu miała problem z jednoznacznym ustaleniem liczby noclegów na weselu. Zależało jej aby ustalić, z hotelem termin, do którego będzie mogła swobodnie zdecydować o liczbie gości. Hotel się zgodził na takie ustalenie, podpisała umowę, w której ten termin był faktycznie wskazany, ale nie zauważyła że w innym miejscu tej samej umowy znalazło się zastrzeżenie wskutek którego modyfikacja liczby gości mogła być dokonana jedynie poprzez zwiększenie liczby gości w stosunku do pierwotnie deklarowanej. Zawarła więc umowę z dokładnie takim postanowieniem jakiego próbowała uniknąć W efekcie zapłaciła za nocleg 54 par gości podczas gdy na przyjęciu było jedynie 38 par. Z pewnością taniej byłoby skonsultować umowę przed jej podpisaniem.

 

A.B. Czyli wniosek jest taki, że nie ma mało ważnych umów zwłaszcza przy organizacji imprez na dużą skalę i wkładzie nie małych pieniędzy.

K.K. Trzeba pamiętać, że liczy się efekt końcowy. Czasami tylko wydaje nam się, że któraś z umów jest mało ważna, albo że pewne elementy treści umowy są nieistotne. Przy takim przedsięwzięciu jak przyjęcie weselne każdy element jest ważny. Wystarczy, że jeden element zawodzi i łatwo może nas dotknąć efekt domino. W tym zakresie współpraca z Konsultantem Ślubnym, ma duże znaczenie. Pary nie zawsze potrafią dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania i często bywają niekonsekwentne w ustaleniach więc udział kogoś doświadczonego kto potrafi ogarnąć całość przedsięwzięcia jest nieoceniona. Moje doświadczenie przekonuje, że narzeczeni w ferworze przygotowań ślubnych nie chcą tracić czasu na zapewnienie sobie bezpieczeństwa prawnego przy zawieranych umowach. Cieszy mnie jednak, że Agencje Ślubne faktycznie dokładają staranności aby zabezpieczyć interes klienta na etapie przygotowań ślubnych również od strony prawnej. Rozumieją, że taniej i skuteczniej jest zapobiegać problemom niż je naprawiać. Profesjonalne Agencje Ślubne faktycznie pozostają w bieżącym kontakcie z Kancelariami prawnymi i dbają aby stosowane przez nich umowy były bieżąco dostosowywane do indywidualnych potrzeb Klientów.

Kalina Kluza – Cygan jest adwokatem w Kancelarii „Witkowski i Hayder” Spółka Partnerska Adwokatów w Katowicach specjalizuje się w prawie umów i obsłudze prawnej obrotu gospodarczego.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

  1. Sama ostatnio zamówiłam przygotowanie wesela i nie przeczytałam dokładnie umowy, wk tórej za odwołanie było 30% kary umownej. Później sprawdziłam umowę w serwisie Klauzuleniedozwolone.pl i okazało się, że byłtam zapis niedozwolony. Wygrałm w sądzie z tą firmą i odzyskałam 100% pieniędzy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *