idealny pierwszy taniec?

Autor: Paulina Kostanek – Ślubna Pracownia Warszawa

Pierwszy taniec to znaczący punkt każdego przyjęcia weselnego. Dla wielu jest momentem przełomowym oznaczającym nowy, wspólny początek. Dlatego też tak wiele par przykłada do niego tak dużą wagę. Jednak aby był to idealny pierwszy taniec, nie wystarczy świetnie opracowany układ. Bardzo ważną rolę pełni muzyka i jej umiejętne dobranie. Niby prosta rzecz – w utworach o miłości przecież możemy przebierać bez liku.

Wydawać by się mogło, że możemy wybrać dosłownie pierwszą piosenkę z brzegu. Otóż nie. Pamiętajmy, że nie każda z nich opisuje szczęśliwe uczucie. Polacy wykazują się dość dużym niezrozumieniem zarówno piosenek polskich, jak i obcojęzycznych. Jednak nie jesteśmy osamotnieni. W 2009 roku Wedding TV przeprowadziło sondaż na Wyspach Brytyjskich i najpopularniejsza piosenką była „I Will Always Love You” – Whitney Houston, która bynajmniej nie traktuje o najszczęśliwszej miłości, a o odejściu.


Jeśli zależy nam na naprawdę idealnym pierwszym tańcu, wsłuchajmy się w tekst ulubionej piosenki lub znajdźmy jej dobre tłumaczenie.

Nienajlepszym wyborem jest słynny utwór grupy 2+1 „Windą do nieba”. Tytuł mylnie sugeruje niebiańskie rozkosze przyszłej Pary Młodej:

Mój piękny panie ja go nie kocham, taka jest prawda.
(…)
Gości tłum coś fałszywie odśpiewa
Złoty krążek mi wcisną na rękę

To nie są słowa o wymarzonym ślubie, a tym bardziej z wymarzonym partnerem.

Kolejnym weselnym szlagierem jest piosenka Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać”. Już sam tytuł wskazuje, że nie opowiada on o niczym szczęśliwym:

Co zesłał los trzeba będzie stracić
Nic nie może przecież wiecznie trwać
Za miłość też przyjdzie kiedyś nam zapłacić

Za to inna piosenka tej samej artystki „Moje jedyne marzenie” jest hołdem dla pięknej miłości, która jest w stanie poświęcić wszystko, choćby dla przetańczenia wspólnie jednej nocy – idealnie pasje do sytuacji wesela.

Popularnym utworem polecanym na forach internetowych jest „Szukaj mnie” Edyty Geppert. Zdecydowanie jest to utwór o nieszczęśliwie zakochanej:

Szukaj mnie
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę
(…)
W tańczących deszczu kroplach
Zawodu łzach

Innymi ciekawymi nietrafionymi przykładami są chociażby „Małgośka” Maryli Rodowicz czy „Miał być ślub” Moniki Brodki. Nie jest trudno w Internecie znaleźć tekst nawet mało popularnej piosenki – prześledźmy go i postarajmy się zrozumieć.

Jeśli marzy Ci się muzyka z filmu na pierwszy taniec, na pewno odpuść sobie Roxette „It must have been love” z Pretty Woman. Już sam początek piosenki brzmi:

It Must Have Been Love. But its over now
(…)
It’s all that I wanted, now I’m living without

Jeśli piosenka jest w języku, którego zupełnie nie znasz, poszukaj dobrego tłumaczenia lub poproś o przetłumaczenie kogo, kto zna ten język. Jeśli nie masz takiej możliwości, znajdź inną piosenkę na pierwszy taniec, a tą ulubiona wpleć w playlistę weselną.

A teraz o kilku znanych i mniej znanych utworach, które idealnie nadają się na Wasz pierwszy taniec:

1. Lady Pank – „Zawsze tam gdzie Ty”
2. Kiljański & Kayah – „Prócz Ciebie nic”
3. Farba – „Chcę tu zostać”
4. Louis Armstrong – „What a wonderful world”
5. Karolina Kozak – „Razem zestarzejmy się”
6. Seweryn Krajewski – „Wielka miłość”
7. Chłopcy z Placu Broni – „Kocham Cię”
8. Aerosmith – „I don’t want to miss a thing”
9. Glenn Medeiros – „Nothing’s gonna change my love for you”
10. Kindla – „Z kimś takim jak Ty”

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy muzyka do pierwsza tańca jest odpowiednia i czy pasuje do klimatu przyjęcia, zasięgnijmy porady u konsultanta ślubnego – ten na pewno z perspektywy swojego doświadczenia podpowie nam co się sprawdza i co pasuje do danego rodzaju przyjęcia.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

One Response

  1. Widziałem juz wiele pierwszych tańców i ostatnio osobiście bardzo przypadła mi do gustu piosenka Iwan Komarenko – Biała suknia. Świetny kawałek na wesele. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *